NFOŚiGW zwolnił pracowników zajmujących się m.in. Prosumentem

NFOŚiGW zwolnił pracowników zajmujących się m.in. Prosumentem
Gramwzielone.pl (C)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zwolnił 20 pracowników, którzy obsługiwali programy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Gazeta Wyborcza wskazuje, że może to być początek większych przekształceń w działalności Funduszu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, zwolnieni z NFOŚiGW zostali pracownicy, którzy zajmowali się realizacją najważniejszych programów Funduszu, których celem jest walka z niską emisją, termomodernizacja domów czy wsparcie inwestycji w domowe mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Chodzi m.in. o programy Ryś, Kawka czy Prosument.

Co więcej, Gazeta Wyborcza wskazuje, że pod znakiem zapytania staje realizacja tych programów. – Podejmowane właśnie strategiczne decyzje o likwidacji kluczowych projektów poprawy jakości powietrza i departamentów dowodzą, że NFOŚ odchodzi od ochrony powietrza. Kilka lat budowania polityki antysmogowej wyrzuca do śmieci. To wygląda na całkowite przedefiniowanie polityki środowiskowej – GW cytuje jedną z osób związanych wcześniej z NFOŚiGW.

REKLAMA
REKLAMA

NFOŚiGW posiada na koncie środki w kwocie ok. 4 mld zł, a nowe władze Funduszu wskazywały ostatnio, że będą chciały zrezygnować z ich redystrybucji poprzez bezzwrotne dotacje, w zamian oferując mechanizmy opierające się na pożyczkach.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, powołując się na osobę związaną wcześniej z Funduszem, powodem zmian w NFOŚiGW może być nawet chęć przekierowania tych środków na inne programy rządu niezwiązane z ochroną środowiska.

Link do artykułu w Gazecie Wyborczej

gramwzielone.pl