W Korei Płd. powstał największy system magazynów energii Li-NMC

W Korei Płd. powstał największy system magazynów energii Li-NMC
Fot. Kokam

W Korei Płd. powstał największy na świecie system magazynowania energii z wykorzystaniem technologii litowo-niklowo-manganowo-kobaltowej (Li-NMC). Tymczasem Japończycy przygotowują się do uruchomienia największego na świecie testowego systemu magazynowania energii.

System magazynów energii w technologii Li-NMC, które ostatnio uruchomiono w Korei Płd., składa się z instalacji o mocy 24 MW i pojemności 9 MWh, a także z instalacji o mocy 16 MW i pojemności 6 MWh. Inwestycję zrealizowała firma Kokam.

Wcześniej, w sierpniu 2015 r., Kokam uruchomił w Korei Płd. system magazynowania energii 16 MW/5 MWh bazujący na technologii litowo-tytanowej.

REKLAMA

Celem tych projektów jest regulacja częstotliwości napięcia sieci energetycznej zarządzanej przez koreańskiego operatora KEPCO. Dzięki trzem magazynom energii uruchomionym przez Kokam i stwarzanej przez nie możliwości dostarczenia dodatkowej energii w szczytach zapotrzebowania, KEPCO ma zaoszczędzić rocznie na generacji około 13 mln USD. Dodatkowe korzyści to oszczędności w emisji CO2, która powstałaby na skutek dodatkowej generacji energii  z wykorzystaniem paliw kopalnych.

REKLAMA

Jak zapewnia Kokam, uruchomione ostatnio instalacje to największy na świecie system magazynowania z wykorzystaniem technologii Li-NMC. 

Realizowany w Korei Płd. projekt zakłada budowę kolejnych magazynów energii. W sumie do 2017 r. mają powstać tego rodzaju instalacje o łącznej mocy 500 MW.

Tymczasem japoński państwowy instytut NITE przygotowuje projekt, w ramach którego ma powstać największa na świecie testowa instalacja magazynowania energii. System powstanie w Osace, w której baterie produkują m.in. Panasonic, Hitachi czy Maxcell.

Jak podkreślają autorzy projektu, jego celem jest m.in. przetestowanie instalacji magazynowania pod względem bezpieczeństwa i wypracowanie standardów dla kolejnych tego rodzaju instalacji. 

gramwzielone.pl