Państwowe koncerny zrzucą się na pomoc dla górników. 1,5 mld zł

Państwowe koncerny zrzucą się na pomoc dla górników. 1,5 mld zł
Draco2008, flickr cc

Państwowe koncerny energetyczne mają zaangażować się kapitałowo w Polską Grupę Górniczą (PGG), która ma skupić znajdujące się w kłopotach finansowych państwowe kopalnie. Chodzi o kwotę przynajmniej 1,5 mld złotych.

Projekt zaangażowania kapitałowego państwowych koncernów energetycznych w PGG zakłada zawarcie umów pozwalających na dokapitalizowanie PGG w wysokości przynajmniej 1,5 miliarda złotych oraz restrukturyzację zadłużenia Kompanii Węglowej podlegającego przejęciu przez PGG, a także wynegocjowania satysfakcjonujących dla tych spółek warunków restrukturyzacji zadłużenia KW oraz podpisanie odpowiednich umów zapewniających stabilność długoterminowego funkcjonowania PGG.

W kwocie 1,5 mld złotych PGNiG ma objąć udziały w PGG warte maksymalnie 400 mln złotych, PGE ma zainwestować w aukcje PGG kwotę 500 mln zł, a Energa – 600 mln zł.

REKLAMA

Warunkiem współpracy państwowych koncernów energetycznych z PGG ma być wypracowanie struktury finansowania PGG, zarówno na poziomie udziałowców jak i obligatariuszy, która eliminować lub minimalizować będzie ryzyko uznania inwestycji za niedozwoloną pomoc publiczną.

REKLAMA

Dodatkowy warunek to przeprowadzenie i uzyskanie w oparciu o aktualne dane wyników due diligence (między innymi technicznego, środowiskowego, prawnego, finansowego, podatkowego) potwierdzających, że przeprowadzenie transakcji pozwoli na osiągnięcie przez PGG trwałej rentowności i płynności.

Działalność PGG, w której skład wchodzi aktualnie 11 Kopalń Węgla Kamiennego (KWK) wraz z oddziałami towarzyszącymi, ma być prowadzona oparciu o przedsiębiorstwo nabywane od Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach.

PGG ma objąć: Odział KWK Chwałowice w Rybniku, Oddział KWK Jankowice w Rybniku, Oddział KWK Marcel w Radlinie, Oddział KWK Rydułtowy-Anna w Rydułtowach, Oddział KWK Bielszowice w Rudzie Śląskiej, Oddział KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Oddział KWK Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej, Oddział KWK Piast w Bieruniu, Oddział KWK Pokój w Rudzie Śląskiej, Oddział KWK Sośnica w Gliwicach, Oddział KWK Ziemowit w Lędzinach, Oddział Zakład Elektrociepłownie, Oddział Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Oddział Zakład Informatyki i Telekomunikacji, Oddział Zakład Remontowo-Produkcyjny oraz „Centrala”.

gramwzielone.pl