Portugalska wyspa dostanie tańszą energię dzięki OZE

Portugalska wyspa dostanie tańszą energię dzięki OZE
Farma fotowoltaiczna na wyspie Graciosa. Fot. Younicos

Położona na Archipelagu Azorów portugalska wyspa Graciosa ma stać się niemal całkowicie niezależna energetycznie dzięki własnym, odnawialnym źródłom energii oraz systemom, które zmagazynują niewykorzystane nadwyżki energii. Wykorzystanie OZE, w miejsce stosowanych dotychczas generatorów diesla, przełoży się nie tylko na ograniczenie emisji CO2, ale także na tańszą energię dla mieszkańców wyspy.

Na hybrydowy system OZE na portugalskiej wyspie Graciosa złoży się farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW (na zdjęciu) oraz elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 4,5 MW, które będą współpracowały z litowo-jonowymi magazynami energii o pojemności 3,2 MWh.

Uruchomienie źródeł OZE oraz magazynu energii na wyspie Graciosa zwiększy poziom niezależności energetycznej około 5 tysięcy mieszkańców wyspy. Do tej pory energia na wyspie była produkowana głównie za pomocą generatorów na ropę, której transport na Graciosę zwiększał koszty i powodował niepewność dostaw energii.

REKLAMA

Udział OZE w miksie energetycznym Graciosy ma wzrosnąć przeciętnie do ok. 2/3. Pozostałym źródłem, utrzymywanym głównie jako zabezpieczenie dla generacji z fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych, pozostaną generatory diesla.

REKLAMA

Inwestycje na wyspie Graciosa były realizowane dotąd przez szwajcarską firmę Leclanché oraz niemiecki Younicos. Powołana przez te firmy spółka Graciolica podpisała umowę na sprzedaż energii (PPA) z lokalnym operatorem EDA

Teraz do wycenianego na 24 mln euro projektu dołącza duński Recharge A/S, który przejmie w nim 50,1 proc. udziałów. Duńczycy inwestują w ten projekt mimo spadku cen ropy, która stanowiła do tej pory główny nośnik energii na portugalskiej wyspie.

Projekt na portugalskiej wyspie, w przypadku gdy jego realizacja zakończy się sukcesem, może być przykładem nie tylko dla innych wysp zmagających się z podobnymi problemami jak Graciosa, ale może ponadto stanowić przykład wykorzystania bazujących na OZE niezależnych mikrosystemów energetycznych na terenach kontynentalnych.

gramwzielone.pl