Minister Szyszko: geotermia w miastach, biomasa na wsi

Minister Szyszko: geotermia w miastach, biomasa na wsi
Fot. Ministerstwo Środowiska

Zdaniem ministra środowiska Jana Szyszko, to właśnie geotermia i biomasa powinny być dwoma podstawowymi źródłami energii odnawialnej wykorzystywanych w polskich miastach i na wsi.

Minister Szyszko w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej informuje, że „priorytetem” i „niezwykle ważną sprawą” dla resortu środowiska jest walka z tzw. niską emisją. W tym zakresie mówi o konieczności zastosowania „nowych technologii spalania węgla i spalania innych nośników energii”, a także o konieczności zwrócenia uwagi na odnawialne źródła energii, w przypadku których na terenach miejskich jego zdaniem powinna dominować geotermia.

Szef resortu środowiska ocenia, że Polska ma „dosyć duże doświadczenia” w kwestii geotermii, a jej zasoby są „dobrze zinwentaryzowane”, ale powinny być „bardziej uszczegółowione”. Dodaje, że zaletą geotermii jest możliwość pracy nieprzerwanie, bez względu na warunki pogodowe.

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast, w ocenie ministra środowiska, na terenach wiejskich podstawowym źródłem energii powinna być biomasa. W tym kontekście dodał, ,że „wyprzedzamy nawet Unię Europejską”, a Polska chce być liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.

Jan Szyszko przyznał, że w OZE, które wskazał jako priorytet, „opóźnienia są rzeczywiście duże i grożą nam pewne sankcje ze strony Unii Europejskiej”. Dodał, że resort środowiska pracuje z resortami energii i rolnictwa, aby te opóźnienia nadrobić.

Minister zapewnił jednocześnie, że programy NFOŚiGW mające na celu walkę z niską emisją będą kontynuowane.

gramwzielone.pl