ME chce uruchamiać nowe kopalnie odkrywkowe

ME chce uruchamiać nowe kopalnie odkrywkowe
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas IX Międzynarodowego Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił w poniedziałek w Bełchatowie wsparcie rządu dla sektora węglowego, sygnalizując możliwość podjęcia decyzji o realizacji nowych kopalni odkrywkowych.

Wiceminister energii mówił w poniedziałek w Bełchatowie, że „węgiel brunatny w polskiej energetyce pełni od lat rolę paliwa strategicznego, o czym świadczy około 9000 MW mocy zainstalowanych w elektrowniach opalanych węglem brunatnym”.

Uczestnicząc w IX Międzynarodowym Kongresie Górnictwa Węgla Brunatnego, który odbył się w Bełchatowie, przedstawiciel resortu energii wyliczał, że roczna produkcja energii elektrycznej z elektrowni korzystających z węgla brunatnego przekracza 50 TWh, co stanowi 25 proc. mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach i około 35 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej. Dodał, że ta energia jest tańsza o ok. 20-30 proc. od cen energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego, a w 2015 r. w polskich kopalniach wydobyto 63,1 mln ton węgla brunatnego.

REKLAMA

W ocenie wiceministra Tobiszowskiego głównymi wyzwaniami, z jakimi mierzy się górnictwo węgla brunatnego w Polsce, są m.in. rosnące koszty pracy oraz malejąca konkurencyjność. – W kontekście działań na przyszłość musimy pamiętać przede wszystkim o zwiększeniu efektywności, utrzymaniu wysokiego poziomu konkurencyjności czy uruchamianiu nowych odkrywek. W tym roku, a najpóźniej w przyszłym zapadną decyzje w tym obszarze – podkreślił.

REKLAMA

Wiceminister energii podkreślał, że jak najszybciej powinna zostać przygotowana strategia energetyczna Polski. – Posiadane zasoby węgla powinniśmy wykorzystywać w ekonomicznie uzasadniony sposób. Wydobywać ten surowiec w ilości zapewniającej maksymalny jego udział w zaspokajaniu potrzeb rynku krajowego. Oparcie bezpieczeństwa energetycznego Polski na węglu jest związane z maksymalnym wykorzystaniem rodzimego surowca i rozwojem polskich przedsiębiorstw górniczych, a także polskiej myśli naukowej związanej z sektorem węglowym – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Z kolei podczas II Kongresu Elektryki Polskiej zorganizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, który odbył się w Warszawie, minister energii Krzysztof Tchórzewski  podkreślił konieczność opracowania strategii dla energetyki „w horyzoncie długofalowym”, w tym biorąc pod uwagę wielkość zasobów naturalnych kraju. – Rolę sektora energetyki węglowej w Polsce trzeba postrzegać jako szansę dla naszego kraju na odegranie roli europejskiego lidera w zakresie rozwoju czystych technologii węglowych. Powinniśmy również dążyć do zmniejszenia energochłonności naszego PKB. Wzrost efektywności energetycznej poprawia konkurencyjność gospodarki i zmniejsza emisję szkodliwych substancji do otoczenia – ocenił.

Konstruując nasz miks energetyczny będziemy mieli na uwadze m.in. bezpieczeństwo energetyczne oraz możliwie najwyższy stopień wykorzystania krajowych zasobów energetycznych – powiedział Krzysztof Tchórzewski. 

gramwzielone.pl