PGE EJ1 wyda kolejne miliony na promocję elektrowni jądrowej

PGE EJ1 wyda kolejne miliony na promocję elektrowni jądrowej
Fot. Manolo Gómez, flickr cc

Chociaż budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej stanęła pod znakiem zapytania, a obecny rząd nie potwierdził, że chce ją kontynuować, państwowa spółka PGE EJ1 wydaje kolejne fundusze na promocje energetyki jądrowej.

PGE EJ 1, spółka odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podjęła decyzję o przeznaczeniu 2 mln zł na dofinansowanie wybranych projektów w ramach tegorocznej edycji Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. W ubiegłym roku budżet tego programu wyniósł 1,2 mln zł. Te środki przeznaczono na realizację głównie projektów infrastrukturalnych w gminach, w których mogłaby powstać elektrownia jądrowa.

Jak zapewnia PGE EJ1, fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowanie „projektów z zakresu działań edukacyjno-informacyjnych propagujących wiedzę na temat energetyki jądrowej, aktywności związane z lokalnym rynkiem pracy i szkolnictwem zawodowym, gminne projekty inwestycyjne oraz inne inicjatywy istotne dla społeczności lokalnej”.

REKLAMA

Wobec braku jasnych deklaracji ze strony Ministerstwa Energii, nie wiadomo, czy obecny rząd chce projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w ogóle realizować.

REKLAMA

Rzeczpospolita podała w styczniu br., że spółki zaangażowane w ten projekt, czyli obok PGE również Tauron, Energa, Enea, KGHM, PGNIG, Lotos i Orlen, a także partnerzy finansowi – PZU, PKO BP czy GPW, mieli otrzymać listy z prośbą o wstrzymanie się z podejmowaniem kluczowych decyzji jego sprawie. 

„RZ” dodawała, powołując się na Ministerstwo Skarbu Państwa, że energetyka atomowa nie jest priorytetem nowego rządu, jednak „program jądrowy będzie kontynuowany ze względu na pożytek gospodarki”.

Elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć pracę najwcześniej w 2025 r. Planowane lokalizacje, wszystkie w woj. pomorskim, to Choczewo, Lubiatowo albo Żarnowiec. Fundusze, które PGE EJ1 wydała już na realizację tego projektu, pod koniec ubiegłego roku szacowano na ponad 180 mln zł.  

gramwzielone.pl