Inwestycje w globalnej branży OZE zwalniają. Przez Chiny

Inwestycje w globalnej branży OZE zwalniają. Przez Chiny
Fot. London Array

Jak wynika z danych, które przedstawił Bloomberg New Energy Finance (BNEF), w ubiegłym kwartale zwolniły inwestycje w globalnym sektorze energetyki odnawialnej. Powodem jest spowolnienie na rozpędzonym dotąd chińskim rynku OZE. Duży wzrost wartości inwestycji odnotowano natomiast w Europie.

Według danych ONZ, wartość inwestycji w globalnym sektorze OZE wyniosła w ubiegłym roku w sumie 286 mld USD, z czego Chińczycy wygenerowali inwestycje warte 102,9 mld USD. To pokazuje jak bardzo kondycja globalnego sektora energetyki odnawialnej jest zależna od Państwa Środka.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) oszacował natomiast wartość globalnych inwestycji w sektorze OZE za ubiegły rok na 328,9 mld USD, o 4 proc. więcej niż w roku 2014.

REKLAMA

Teraz Bloomberg przedstawił dane na temat inwestycji na rynku OZE na świecie za I kwartał br. Wynika z nich, że inwestycje w energetyce odnawialnej wyniosły w ubiegłym kwartale 53,1 mld USD i były niższe o 22 proc. w porównaniu do ostatniego kwartału 2015 r. (68,1 mld USD) oraz o 12 proc. w porównaniu z I kwartałem 2015 r. (60,5 mld USD).

Spadek inwestycji w ubiegłym kwartale to efekt głównie sytuacji odnotowanej w Chinach, gdzie wartość inwestycji w sektorze OZE w I kwartale 2016 r. wyniosła 11,8 mld USD, co jest wartością aż o 50 proc. niższą w porównaniu do danych z IV kwartału 2015 r. i o 37 proc. niższą w ujęciu rok do roku.

Wartość inwestycji w OZE na drugim najważniejszym krajowym rynku – w Stanach Zjednoczonych – w ubiegłym kwartale wyniosła 9,7 mld USD i była niższa o 7 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału, jednak wzrosła 9 proc. w ujęciu rok do roku.

REKLAMA

Na tle Chin i USA pozytywnie wyróżnia się Europa, gdzie w ostatnim kwartale wartość inwestycji w OZE wyniosła 17 mld USD i wzrosła o 22 proc. w ujęciu kwartał do kwartału o 22 proc. oraz aż o 70 proc. w ujęciu rok do roku.

Jak zauważa Bloomberg, to efekt uruchomienia trzech projektów farm wiatrowych, z których wartość każdego jest liczona w miliardach dolarów.

Duński Dong Energy podjął finalną decyzję o inwestycji (FID) dot. projektu Hornsea One, która powstanie na Morzu Północnym, osiągając potencjał 1,2 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na ponad 5 mld USD.

Scottish Power rozpoczyna inwestycję w morską farmę wiatrową East Anglia One o mocy 714 MW, której wartość wyniesie ok. 3,5 mld USD.

Natomiast norweski Statkraft, TronderEnergi oraz Credit Suisse rozpoczynają w Norwegii projekt gigantycznego lądowego parku wiatrowego Fossen o mocy 1 GW. Wartość tego projektu szacuje się na ok. 1,3 mld USD. 

gramwzielone.pl