Kanada: powstanie jeden z największych magazynów energii

Kanada: powstanie jeden z największych magazynów energii
Fot. Leclanche

Szwajcarska firma Leclanché otrzymała kontrakt na dostawę magazynów energii, które wspomogą pracę systemu elektroenergetycznego w kanadyjskiej prowincji Ontario. Leclanché dostarczy dla lokalnego operatora IESO magazyny energii o łącznej pojemności 53 MWh i mocy 13 MW, co czyni ten projekt jednym z największych na świecie.

Szwajcarzy zapowiadają, że realizację zamówienia dla IESO rozpoczną już w III kwartale br., mimo – jak zaznaczają – pożaru, do którego doszło w tym miesiącu w ich fabryce baterii zlokalizowanej w położonym w Niemczech mieście Willstaett.

Wartość kontraktu dla szwajcarskiej firmy to 28,9 mln USD. Leclanché informuje, że realizacja tylko tego zamówienia przełoży się na wzrost jej tegorocznych obrotów aż o 53 proc. w porównaniu z 2015 r.

REKLAMA

W planach szwajcarskiej firmy jest rozwój zdolności produkcyjnych, tak aby już w przyszłym roku mogła ona produkować rocznie magazyny energii o łącznej pojemności 150 MWh – 200MWh.

REKLAMA

Leclanché uczestniczy także w innym dużym projekcie zakładającym magazynowanie energii, którego celem jest wyposażenie sieci energetycznej na portugalskiej wyspie Graciosa w magazyny litowo-jonowe o pojemności 3,2 MWh, które będą przechowywać energię produkowaną na farmie fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 4,5 MW. Celem tego projektu, który Leclanché realizuje razem z niemieckim Younicos i duńskim Recharge A/S, jest zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym wyspy Graciosa do 2/3.

Realizujac projekt w Ontario Leclanché chce wejść na perspektywiczny rynek magazynowania energii w Ameryce Północnej. Według analiz GTM Research, potencjał zainstalowanych w ubiegłym roku magazynów energii w USA zwiększył się o 243 proc. W 2015 r. w Stanach Zjednoczonych zainstalowano magazyny energii o mocy 221 MW (161 MWh), z czego aż 112 MW tylko w ostatnim kwartale 2015 r. GTM szacuje, że amerykański rynek magazynowania energii przekroczy łączny potencjał 1 GW instalacji oddawanych w skali roku już w 2019 r., a w kolejnym roku łączna moc instalacji wzrośnie do 1,7 GW, a wartość rynku sięgnie wówczas 2,5 mld USD.

Ontario to lider w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej wśród kanadyjskich prowincji. Tylko w ostatniej, przeprowadzonej w Ontario aukcji dla OZE przyznano licencje na realizację projektów o łącznej mocy 454,8 MW. Więcej o ostatniej aukcji dla OZE w Ontario i o osiągniętych w niej cenach za energię w artykule: Ceny za energię w aukcjach w Ontario.

gramwzielone.pl