Europa najmniej atrakcyjna dla deweloperów farm fotowoltaicznych

Europa najmniej atrakcyjna dla deweloperów farm fotowoltaicznych
Przeciętna moc farm fotowoltaicznych z podziałem na regiony (w MW). Fot. Mercatus Energy Investment Management

Amerykański fundusz zarządzający inwestycjami w sektorze energetycznym Mercatus Energy Investment Management przedstawił raport na temat inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Wnioski z raportu potwierdzają schemat, zgodnie z którym młode rynki PV oferują atrakcyjniejszy zwrot z inwestycji w naziemne farmy fotowoltaiczne, ale wraz z ich dojrzewaniem, krajowe regulacje tworzą coraz gorsze warunki dla realizacji dużych naziemnych farm PV, a rozwój tych rynków idzie w kierunku mniejszych, dachowych instalacji fotowoltaicznych.

Na globalnej mapie PV odzwierciedlenie znajduje zasada, zgodnie z którą czym bardziej ryzykowny rynek, tym większą stopę zwrotu można na nim osiągnąć.

Według Mercatus Energy Investment Management, obecnie najatrakcyjniejszymi miejscami do inwestycji w duże naziemne farmy fotowoltaiczne, w dużej mierze dzięki wyjątkowo wysokiemu nasłonecznieniu, są kraje Bliskiego Wschodu, gdzie średnia stopa zwrotu inwestycji w naziemne farmy PV wynosi przeciętnie 10,4 proc. W przypadku krajów afrykańskich przeciętna stopa zwrotu wynosi 10,3 proc., a w przypadku rynków azjatyckich jest to 8,4 proc.

REKLAMA

Na szybko rozwijającym się, ale też dojrzałym rynku Ameryki Północnej, przeciętna stopa zwrotu wynosi natomiast 6,4 proc., a najmniej atrakcyjnym rynkiem pod tym względem jest Europa, gdzie przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w naziemne farmy fotowoltaiczne wynosi obecnie zaledwie ok. 4 proc.

REKLAMA

Jak oszacował Mercatus, przeciętna stopa zwrotu z inwestycji w farmy fotowoltaiczne w krajach rozwijających jest o 28 proc. wyższa niż w przypadku projektów realizowanych w Europie i Ameryce Północnej. 

Mercatus wzkazuje także na związek między dojrzałością rynku a przeciętną wielkością realizowanych na nim farm fotowoltaicznych. Największe farmy fotowoltaiczne powstają na perspektywicznych, ale jeszcze młodych rynkach Ameryki Południowej. W krajach tego regionu większą skalę promują ponadto łatwy dostęp do dużych gruntów, ale też specyfika stosowanych tam systemów aukcyjnych. W efekcie przeciętna moc farm fotowoltaicznych realizowanych w Ameryce Południowej wynosi aż 64 MW.

W przypadku farm fotowoltaicznych realizowanych w Afryce ich przeciętna moc sięga 45 MW, na Bliskim Wschodzie jest to 34 MW, w Ameryce Środkowej 25 MW, w Azji – 22 MW, a w Ameryce Północnej – 11 MW. W przypadku rynku  europejskiego przeciętna wielkość farm fotowoltaicznych wynosi zaledwie 3 MW. 

gramwzielone.pl