Wirtualna elektrownia Fortum z magazynem energii

Wirtualna elektrownia Fortum z magazynem energii
Magazyn energii firmy Saft. Fot. Saft

Realizowany przez fiński Fortum projekt wirtualnej elektrowni zostanie urozmaicony o przemysłową instalację magazynowania energii. Magazyn energii o pojemności 1 MWh i mocy 2 MW dostarczy do Finlandii francuski Saft.

Przed kilkoma tygodniami Fortum we współpracy z grupą gospodarstw domowych z Finlandii rozpoczęło pilotażowy projekt wirtualnej elektrowni opartej na elastyczności popytu na energię elektryczną. Elektrownia o mocy 100 kW powstała w oparciu o zintegrowany system 70 podgrzewaczy wody zainstalowanych w domach jednorodzinnych. Uzyskana moc będzie oferowana fińskiemu operatorowi sieci elektroenergetycznych Fingrid w celu bilansowania systemu energetycznego.

– Nasza wirtualna elektrownia oparta na podgrzewaczach wody nie produkuje energii elektrycznej, ale może momentalnie przestać wykorzystywać jej określoną ilość. Ta moc może zostać użyta do bilansowania systemu energetycznego w taki sam sposób jak energia produkowana przez zwykłą elektrownię. Z punktu widzenia równowagi systemu nie ma znaczenia czy więcej energii jest produkowane czy mniej konsumowane – wyjaśnia Janne Happonen, Development Manager w Fortum.

REKLAMA

Fortum zwraca uwagę, że im większy udział w systemie energetycznym ma generacja wiatrowa i solarna, tym większa potrzeba bilansowania sieci energetycznej, a postępująca digitalizacja powoduje, że również gospodarstwa domowe – szczególnie te wykorzystujące ogrzewanie elektryczne – mogą odegrać istotną rolę w bilansowaniu systemu energetycznego.

W pilotażowym programie Fortum wirtualna elektrownia opiera się na zdalnym sterowaniu pracą podgrzewaczy wody. Kiedy w systemie brakuje mocy, Fortum momentalnie przejmuje kontrolę nad podgrzewaczami, co jednak nie wywiera wpływu na ogrzewanie i dostępność ciepłej wody w gospodarstwach domowych. Klienci uczestniczący w projekcie zostaną wyposażeni w aplikacje mobilne pozwalające na monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym w ich domach. Dokładniejsze informacje na temat konsumpcji energii pozwalają klientom na zmianę nawyków związanych z jej wykorzystaniem i przekładają się na spadek zużycia. 

REKLAMA

Teraz wirtualna elektrownia zostanie wzbogacona o – jak wskazuje Fortum – największy projekt magazynowania energii w krajach nordyckich. Dostarczony przez francuską firmę Saft system magazynowania energii w technologii litowo-jonowej, o pojemności 1 MWh i mocy 2 MW, zostanie zainstalowany na terenie elektrociepłowni Suomenoja w mieście Espoo położonym w południowej Finlandii.

Dzięki wykorzystaniu magazynu energii Fortum chce sprawdzić jak optymalnie wykorzystać tą technologię do współpracy z generacją z elektrowni i aktywnie kształtowanym popytem na energię u odbiorców.

Magazyn energii ma zostać uruchomiony w październiku br., a koszt tej inwestycji szacuje się na ok. 2 mln EUR, z czego 30 proc. pokryje dotacja od fińskiego ministerstwa zatrudnienia i gospodarki.

Obecnie w elektrociepłowni Suomenoja powstaje również jeden z największych w Finlandii magazynów ciepła, który ma magazynować do 800 MWh energii cieplnej. Taka ilość ciepła odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu około 13 tys. fińskich gospodarstw domowych.

Dla Saft to już kolejny w tym roku kontrakt na dostawę systemu magazynowania energii. W ubiegłym miesiącu francuska firma poinformowała o zdobyciu kontraktu na dostawę magazynów energii o łącznej mocy 10 MW do  Portoryko, które chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym do 20 proc. do roku 2035. 

gramwzielone.pl