Energa sprawdzi technologię magazynowania energii

Energa sprawdzi technologię magazynowania energii
Fot. Energa

Energa-Operator SA wdroży system magazynowania, działąjący w ramach tzw. Lokalnego Obszaru Bilansowania (LOB), którego głównym zadaniem będzie bilansowanie systemu energetycznego oraz poprawa jakości energii elektrycznej.

Na realizację projektu dla Energa-Operator konsorcjum, w którego skład wchodzą firmy Qumak – lider konsorcjum, My-Soft, Commener i Trakcja TRKiI, ma 22 tygodni. Wartość kontraktu wynosi 8 276 670,00 zł brutto.

W ramach kontraktu Qumak i współpracujące z nim firmy dostarczą i uruchomią system magazynowania energii elektrycznej o mocy nominalnej nie mniejszej niż 750kW w obu kierunkach pracy i pojemności nie mniejszej niż 1500 kWh. Dodatkowo Qumak ma zapewnić wsparcie techniczne, w tym w zakresie przyłączania magazynu energii do systemu elektroenergetycznego spółki Energa-Operator. Instalacja zostanie objęta 18-miesięczną gwarancją liczoną od oddania systemu do użytku.

REKLAMA
REKLAMA

– Rynek energii elektrycznej ewoluuje, a magazynowanie energii to najszybciej rozwijający się i odgrywający coraz większą rolę element tej ewolucji. Magazyn tej wielkości jest pierwszym budowanym w Polsce. Cieszymy się, że jako Qumak bierzemy udział w tak innowacyjnym projekcie i wierzymy, że doświadczenie zdobyte we współpracy z Energa-Operator będziemy mogli wykorzystać w projektach w całej Polsce – wyjaśnia Wojciech Strusiński, wiceprezes ds. sprzedaży w Qumak S.A.

Środki na dofinansowanie przedsięwzięcia spółka Energa-Operator pozyskała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Gekon, którego celem jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki poprzez rozwój nowoczesnych technologii proekologicznych. Projekt dostarczenia magazynu energii realizowany jest w formule badawczo-wdrożeniowej, która umożliwia zamawiającemu w pierwszej kolejności przetestowanie produktu, a następnie jego implementację zgodnie z potrzebami biznesowymi.   

red. gramwzielone.pl