Wielkie przejęcie na rynku magazynów energii

Wielkie przejęcie na rynku magazynów energii
Magazyn energii firmy Saft. Fot. Saft

Francuski koncern paliwowy Total kupi wszystkie akcje francuskiej firmy Saft, która specjalizuje się w rozwijaniu systemów z zakresu magazynowania energii. Wartość transakcji wynosi niemal miliard euro.

Total i Saft poinformowały wczoraj, że obie firmy wyceniły jednostkową wartość akcji Saft na 36,5 euro, czyli o ponad 38 proc. więcej od bieżącej wartości rynkowej na zamknięciu notowań z dnia 6 maja br. i o ok. 42 proc. więcej niż średnia cena aukcji za okres ostatnich sześciu miesięcy. W sumie francuski koncern paliwowy ma więc zapłacić za Saft 950 mln euro.

Przejęcie Saft to kolejny krok paliwowego giganta w kierunku czystych technologii w energetyce. Pierwszym było przejęcie jeszcze w 2011 r. czołowego amerykańskiego producenta modułów fotowoltaicznych i dewelopera SunPower.

REKLAMA

Francuzi deklarują, że będą inwestować w czyste technologie około 500 mln dolarów rocznie.

Saft specjalizuje się w budowie baterii bazujących na licie i niklu, w które zaopatruje przemysł transportowy i elektroniczny, a ostatnio jest coraz aktywniejszy w zakresie magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.

Ostatnio francuski producent zdobył kontrakt od Fortum na dostawę systemu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej, o pojemności 1 MWh i mocy 2 MW, na potrzeby pilotażowego projektu wirtualnej elektrowni, która powstaje na terenie elektrociepłowni Suomenoja w mieście Espoo położonym w południowej Finlandii.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku francuska firma poinformowała o zdobyciu kontraktu na dostawę magazynów energii o łącznej mocy 10 MW do  Portoryko, które chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym do 20 proc. do roku 2035.

Natomiast w ubiegłym roku Saft uczestniczył – wraz z inną francuską firmą Schneider Electric – w projekcie budowy magazynów gromadzących energię z farm fotowoltaicznych, które powstały na Korsyce.

Już w ubiegłym roku Saft miał na koncie dostawę magazynów energii o łącznej mocy 80 MW w Kanadzie, Ameryce Południowej i w Afryce, wykorzystywanych m.in. w hybrydowych systemach łączących produkcję energii z fotowoltaiki z generatorami diesla.

Saft działa w 18 krajach i zatrudnia 4 tys. pracowników. W 2014 r. firma wygenerowała przychody na poziomie 678,4 mln euro przy zysku netto 48,1 mln euro. Firma chwali się, że niemal 10 proc. ze swoich przychodów przeznacza na badania i rozwój. 

Wejście do grupy Total zwiększy siłę Saft w ubieganiu się o kontrakty na różnych rynkach, a także pozwoli na zwiększenie skali działalności, co umożliwi redukowanie kosztów i obniżanie cen.

Bloomberg przypomina, że również inni potentaci paliwowi inwestują w OZE. Shell czy Statoil budują farmy wiatrowe, francuski koncern Engie przejął w ubiegłym roku dewelopera farm fotowoltaicznych Solairedirect, a największy na świecie eksporter ropy Saudi Arabian Oil przymierza się do ekspansji w energetyce słonecznej.

gramwzielone.pl