KGHM rezygnuje z fabryki paneli fotowoltaicznych

KGHM rezygnuje z fabryki paneli fotowoltaicznych
Foto. Solibro

Poprzedni prezes KGHM Herbert Wirth mocno lansował ekspansję prowadzonej przez niego firmy w sektorze fotowoltaicznym. Nowe władze KGHM już nie podzielają prezentowanego wcześniej przez miedziowego potentata entuzjazmu w kwestii fotowoltaiki.

Rok temu KGHM potwierdził, że zamierza zbudować fabrykę ogniw i modułów fotowoltaicznych. KGHM ogłosił nawet przetarg na lokalizację zakładu produkcyjnego, który chciał ulokować w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych, a do przetargu zgłosiło się pięć SSE, z których KGHM wybrał do dalszego etapu postępowania trzy potencjalne lokalizacje. Pracę w nowej fabryce miało znaleźć około 200 osób.

Poprzedni pezes KGHM Herbert Wirth zapowiadał budowę fabryki paneli fotowoltaicznych już w 2012 r. – Fotowoltaika dla KGHM jest o tyle ważna, że chcemy rozwijać technologię CIS, a więc opartą na miedzi, indzie, selenie, a więc na tych pierwiastkach, które są w naszym złożu i bezpośrednio dzisiaj eksploatowane – komentował wówczas prezes KGHM.

REKLAMA

Czołowy producent miedzi i największy na świecie producent srebra miał wykorzystać do produkcji ogniw fotowoltaicznych cienkowarstwową technologię CIS lub CIGS. Do produkcji ogniw w tej technologii potrzebne są surowce, których wydobyciem zajmuje się polska firma.

REKLAMA

Teraz „Rzeczpospolita” informuje, że KGHM rezygnuje z planów budowy tej fabryki. Ostatecznie miała ona powstać w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej, a jej potencjał produkcyjny miał sięgać 160 MW. Wartość inwestycji szacowano na 450 mln zł.

Był to jeden z projektów rozważanych przez spółkę, ale nie przeszedł do fazy realizacji – „RZ” cytuje przedstawiciela KGHM.

Wcześniej na rezygnację z fotowoltaicznej inwestycji na zarząd KGHM naciskały związki zawodowe.

Mówię tu w tej chwili bezpośrednio do Zarządu KGHM-u, żeby zajął się w sposób poważny częścią górniczą KGHM-u i stawem osadowym. A później – jeśli mu czasu i pieniędzy stanie – niech się zajmuje innymi technologiami. Bowiem „szewc niech szyje buty, a piekarz niech piecze chleb” – komentował we wrześniu ubiegłego roku na antenie Polskiego Radia Wrocław ówczesny poseł SLD Ryszard Zbrzyzny. 

gramwzielone.pl