Kolejny francuski potentat przejmuje producenta magazynów energii

Kolejny francuski potentat przejmuje producenta magazynów energii
Magazyny energii Green Charge Networks. Fot. Green Charge Networks

Francuski koncern energetyczny Engie sygnalizuje zwrócenie się w kierunku zielonej energii. Służyć temu miała m.in. przeprowadzona w ubiegłym roku zmiana nazwy firmy z Gaz de France (GDF) na Engie. Kolejnym krokiem w kierunku czystej energii jest przejęcie amerykańskiego producenta magazynów energii Green Charge Networks.

Engie przejmie 80 proc. udziałów Green Charge Networks. Obie firmy nie podają wartości i innych szczegółów transakcji.

Wraz z przejęciem Green Charge, Engie od razu zyskuje silną pozycję na rosnącym rynku magazynowania energii w USA. To przejęcie wzmocni siłę Engie na rynku zdecentralizowanej energii, rozwiązań off-grid i stabilizacji systemu energetycznego, co zostało określone jako obszary wzrostu firmy na całym świecie – informuje Frank Demaille z Engie.

REKLAMA

Green Charge Networks zbudował lub jest w trakcie realizacji ok. 150 magazynów energii o łącznej pojemności 48 MWh. Wszystkie znajdują się na terenie USA. Wcześniej firma z Kalifornii, oferując swoje magazyny energii, nawiązała współpracę w tym zakresie m.in. z amerykańskim potentatem na rynku fotowoltaicznym SunEdison.

REKLAMA

Dla Engie przejęcie Green Charge Networks to kolejny krok w eskpansji na rynku w USA. Wcześniej francuski koncern przejął dwie amerykańskie firmy specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu obsługi klientów – Tendril i OpTerra Energy Services.

Ta informacja pojawia się zaledwie kilka dni po tym jak francuski potentat paliwowy Total ogłosił przejęcie francuskiego producenta magazynów energii Saft. Wartość tej transakcji oszacowano na niemal 1 mld euro.

Engie to jeden z największych koncernów energetycznych na świecie. Firma zatrudnia około 150 tys. pracowników, a w ubiegłym roku wygenerowała przychody na poziomie 70 mld euro. Francuzi zapewniają, że teraz ich głównym celem jest przyczynienie się do transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki. 

Również inne koncerny energetyczne inwestują w obszar technologii magazynowania energii. Niemieckie RWE w ubiegłym roku zainwestowało 45 mln dolarów w start-up Stem. Drugi niemiecki koncern energetyczny E.ON zainwestował w firmę Greensmith Energy, a od kilku tygodni oferuje domowe magazyny energii na rynku w Niemczech. 

gramwzielone.pl