Kolejny domowy magazyn energii na rynku. 838 USD/kWh za system AC

Kolejny domowy magazyn energii na rynku. 838 USD/kWh za system AC
Fot. Enphase Energy

Ekspansję na rynku domowych magazynów energii rozpoczął globalny lider w produkcji mikroinwerterów fotowoltaicznych Enphase Energy. Sprzedaż magazynów energii Enphase zaczyna od rynku australijskiego. 

Rozwiązanie Enphase bazuje na modularnych systemach baterii LiFePO4. Podstawowa wersja, posiadająca od razu funkcję inwertera, może pomieścić 1,2 kWh energii, a użytkownik może dokładać kolejne moduły w zależności od swojego zapotrzebowania na energię. 

Deklarowana sprawność przetwarzania energii magazynu Enphase to 96 proc. i może on być ładowany dwukrotnie w ciągu dnia, przy deklarowanym DoD powyżej 95 proc. Magazyny energii Enphase posiadają certyfikację TUV Rhineland, a producent daje na nie 10-letnią gwarancję.

REKLAMA

Enphase wprowadza swój magazyn energii najpierw na rynek australijski. Cena dla instalatorów wynosi 1,150 AUD/kWh (ok. 838 USD/kWh).

W przeciwieństwie do podobnych rozwiązań konkurencji, która oferuje magazyny energii bez funkcji inwertera, magazyn energii Enphase posiada wbudowany inwerter. Stąd konkurencyjność cenowa choćby wobec magazynu Powerwall Tesli, którego hurtowa cena wynosi 3 tys. USD za 7 kWh pojemności, ale nie posiada on wmontowanego inwertera. Jak jednak pokazują doświadczenia choćby z runku australijskiego, cena Powerwalla dla klienta końcowego może być dużo wyższa.

Jak szacuje firma konsultingowa IHS, wykorzystanie Powerwall wymaga montażu dodatkowego osprzętu, w tym inwertera. Dodatkowy koszt może wynosić na rynku australijskim ok. 1 – 1,5 tys. USD/kW, czyli w przypadku magazynu o mocy 3,5 kW dodatkowy koszt wyniósłby ok. 3,5 – 5,25 tys. USD, a do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty instalacji i marżę sprzedawcy, co podniosłoby łączną cenę do ponad 10 tys. USD. Tesla odpowiada, że australijscy instalatorzy oferują pełne zestawy składające się z modułów, inwertera i Powewalla w cenie od ok. 14 tys. AUD (10 tys. USD) do 18 tys. AUD.

REKLAMA

Części dodatkwoych kosztów można uniknąć montując technologię oferowaną przez Enphase. 

Skupiamy się na architekturze w całości po stronie AC, ponieważ jest prostsza, bezpieczniejsza i oferuje najniższy koszt energii w cyklu życia systemu. To dotyczy również zestawu AC Battery – komentuje na łamach Energy Storage News Raphael Hitzke z Enphase. – [Magazyn] może zostać podłączony bezpośrednio do głównego panelu bez dodatkowego kosztu w postaci inwertera, jak w przypadku rozwiązań bazujących na magazynach DC. Systemy AC wykorzystują standardowe domowe okablowanie, ułatwiając i przyspieszając instalację, i umożliwiają łatwą integrację z istniejącą instalacją fotowoltaiczną.

Enphase zapewnia, że instalacja magazynu energii ma zajmować jedynie około 30 minut, podczas gdy podobne urządzenia konkurencji są kilkukrotnie cięższe, wymagają montażu dodatkowego osprzętu i pracy średnio dwóch osób przez dwa dni.

Zamówienia na magazyny energii Enphase będą realizowane od sierpnia br., a w dalszej kolejności magazyny energii Enphase mają trafić na rynek amerykański i wybrane rynki europejskie. W pierwszym przypadku Enphase deklaruję koniec tego roku, a w drugim – początek 2017 r.

– Wcześniej ogłoszone ceny pozostają aktualne dla rynku australijskiego, jednak finalna cena będzie określana przez instalatora. Jesteśmy przekonani, że system Enphase jest lepszy niż konkurencyjne oferty i jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą dodać możliwość magazynowania energii do swoich instalacji fotowoltaicznych – komentuje Raphael Hitzke z Enphase.

Specyfikacja magazynu energii Enphase jest dostępna pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl