Ministerstwo Energii przygotowuje staże dla studentów

Ministerstwo Energii przygotowuje staże dla studentów
Fot. Ministerstwo Energii

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezesi PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, PKN Orlen Wojciech Jasiński oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i GazownictwaPiotr Woźniak podpisali porozumienie dotyczące zorganizowania i przeprowadzenia adresowanego do studentów programu stażowego pn. Energia dla Przyszłości.

W Programie udział weźmie dwudziestu jeden studentów V roku studiów jednolitych lub II roku studiów uzupełniających i absolwentów wyższych uczelni: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczestnicy programu stażowego zostaną wyłonieni w ramach rekrutacji otwartej dla wybranych wydziałów powyższych uczelni.

– Wierzę, że projekty takie jak ten, który dziś wspólnie inicjujemy stanowią istotny element rozwoju sektora energii. To właśnie młodzi ludzie, najlepsi studenci i absolwenci polskich uczelni, ich aktywność, wiedza i pomysły są szansą na stałe podniesienie innowacyjności i konkurencyjności tego obszaru – powiedział minister Tchórzewski podczas uroczystości podpisania porozumienia. Dodał, że zaangażowanie spółek skarbu państwa w realizację programu stażowego jest potwierdzeniem wagi i roli jaką nauka i edukacja mogą odegrać w rozwijaniu polskiej energetyki. 

REKLAMA

Z kolei prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski zwrócił uwagę, że umożliwienie rozwoju młodym ludziom, to umożliwienie rozwoju innowacyjnego biznesu. – Jako lider rynku energetycznego w Polsce chcemy uczestniczyć w tworzeniu zaplecza kompetentnej kadry przyszłych pracowników sektora energetycznego. Zainteresowanie obecnych studentów pracą w energetyce jest szczególnie ważne ze względu na lukę pokoleniową, która może dotknąć naszą branżę w przyszłości – dodał. Zaznaczył także, że PGE Polska Grupa Energetyczna traktuje to zadanie jako szansę i wyzwanie. – Wiemy, jak ważne są pierwsze zawodowe doświadczenia, dlatego proponujemy najlepszym studentom staż pod okiem naszych doświadczonych specjalistów, poznanie specyfiki branży i możliwość udziału w najciekawszych projektach realizowanych przez GK PGE – podkreślił.

REKLAMA

Prezes PGNiG, Piotr Woźniak, z kolei zwrócił uwagę, że PGNiG jako jedna z kluczowych spółek polskiej gospodarki, potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry. – Program ten pomoże nam znaleźć „najlepszych z najlepszych”. Nie tylko pod względem wykształcenia, ale także kreatywnych i otwartych na nowe wyzwania ludzi. Takich stażystów chcemy i jeśli się sprawdzą, będą mieli szanse na stałą pracę w PGNiG – dodał.

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński powiedział z kolei, że według badań rynku dziś pracownik, szczególnie młody, poza oczekiwaniem płacy pragnie ciekawej pracy, poszerzenia swojego doświadczenia oraz rozwoju kompetencji. – Jesteśmy jedną z czołowych firm w centralnej Europie, koncernem działającym na czterech kontynentach i prawie 60 rynkach na świecie. Mamy niezwykle szeroki wachlarz zawodów i dwa mocno zaawansowane projekty energetyki przemysłowej, inwestycje petrochemiczne i bardzo otwartą politykę innowacyjności – dodał. Podkreślił także, że zdaje sobie sprawę, że zdobyta wiedza na starcie, szczególnie na stażu jest bardzo ważnym fundamentem dla rozwoju młodego pokolenia. – Dlatego zaangażowaliśmy się w program pod auspicjami Ministerstwa Energii – podkreślił.

Program Stażowy będzie odbywał się w okresie od 1 października 2016 r. do 30 września 2017 r. Uczestnicy mają odbyć płatny staż u każdego z organizatorów. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu, zaś ogłoszenie wyników naboru nastąpi w sierpniu 2016 r.

Ministerstwo Energii