Portugalia miała 100 proc. energii z OZE. Przez 4 dni

Portugalia miała 100 proc. energii z OZE. Przez 4 dni
Fot. Nordex

Portugalia ustanowiła nowy rekord udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym. Portgugalczycy korzystali ostatnio wyłącznie z zielonej energii nieprzerwanie aż przez ponad 4 dni. 

W tym tygodniu media poświęcone energetyce odnawialnej obiegła informacja, że w ostatnią niedzielę Niemcy przez chwilę zaspokajali zapotrzebowanie na energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Później niemiecki instytut Agora Energiewende, które podał te informacje, zweryfikował je, podnosząc wielkość popytu na energię. W efekcie okazało się, że największa gospodarka Europy musi jeszcze poczekać na symboliczny moment, w którym jej zapotrzebowanie na energie zostanie pokryte całkowicie z OZE. 

Sytuację, w której krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną jest pokrywane w całości zieloną energią, ma już za sobą Portugalia. Co więcej, Portugalczycy korzystali wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych nieprzerwanie aż przez 107 godzin, czyli przez ponad 4 dni – od godziny 6.45 w dniu 7 maja do godz. 17.45 w dniu 11 maja.

REKLAMA

Tą informację podały portugalskie stowarzyszenie branży OZE Associação Portuguesa de Energias Renováveis (APREN) oraz stwowarzyszenie ekologiczne Associação Sistema Terrestre Sustentável (Zero), powołując się na dane krajowego operatora sieci energetycznych Redes Energéticas Nacionais (REN).

REKLAMA

Produkcja energii z własnych, odnawialnych źródeł generuje dla Portugalczyków wymierne korzyści. Można zaliczyć do nich poprawę bilansu handlowego poprzez ograniczenie importu paliw kopalnych, od których Portugalia była wcześniej mocno uzależniona. 

Popularny portugalski dziennik Diario de Noticias informował, że tylko w 2013 r. oszczędności na imporcie gazu i węgla dla energetyki, zastąpionych przez własną generację z OZE, wyniosły 850 mln euro. W 2013 r. w Portugalii aż około 60 proc. wyprodukowanej i skonsumowanej energii elektrycznej pochodziło właśnie ze źródeł odnawialnych. Rok później udział OZE w portugalskim miksie energetycznym wyniósł 63 proc.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), portugalski potencjał OZE na koniec 2015 r. wynosił: w przypadku energetyki wodnej ok. 5,7 GW, energetyki wiatrowej 5 GW, fotowoltaiki ok. 0,45 GW, a energetyki biomasowej ok. 0,53 GW. 

gramwzielone.pl