Siemens wykłada 1 mld euro na nowy startup

Siemens wykłada 1 mld euro na nowy startup
Foto. Siemens

Siemens utworzy nową spółkę, której celem będzie skupienie dotychczasowych działań niemieckiego potentata w obszarze innowacji. Jednym z kluczowych obszarów, którymi zajmie się nowa firma o nazwie next47, będą rozproszone systemy energetyczne. 

Nowy startup będzie dysponować budżetem o wartości 1 mld euro. Tyle ma wystarczyć na pierwsze pięć lat jego funkcjonowania. Działalność next47 rozpocznie się formalnie 1 października br.  Na czele firmy stanie dotychczasowy CTO Siemensa Siegfried Russwurm. Biura next47 zostaną rozlokowane w Monachium, ale również w kalifornijskim Berkeley i Szanghaju. Nazwa firmy jest związana z rokiem założenia Siemensa, czyli 1847.

Nowy startup skupi się na takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, mobilność czy rozproszona energetyka. W ciągu ostatnich 20 lat Siemens zainwestował w około 180 startupów. Wartość tych inwestycji sięgnęła 800 mln euro.

REKLAMA

Siemens to m.in. jeden z największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych i globalny lider jeśli chodzi o budowę wiatraków przeznaczonych do pracy na morzu.

REKLAMA

W 2015 roku Siemens wznowił działalność także w obszarze związanym z fotowoltaiką.

W 2013 roku niemiecki koncern zamknął swój oddział specjalizujący się w rozwoju technologii solarnych, po tym jak nie znalazł inwestorów na jego dokapitalizowanie. Wcześniej bezskuteczne szukał inwestora, który poprawiłby kondycję finansową spółek działających w branży energii słonecznej.

W sektorze fotowoltaicznym Siemens m.in. produkował falowniki, budował elektrownie słoneczne typu CSP za pośrednictwem zarejestrowanej w Izraelu spółki Solel Solar Systems, a inna spółka Siemensa – Archimede Solar – zajmowała się budową farm fotowoltaicznych. Jako powody zakończenia działalności w sektorze PV Siemens podawał wówczas wolniejszy od spodziewanego rozwój rynku oraz rosnącą konkurencję.

Natomiast w ubiegłym roku Siemens poinformował o podjęciu współpracy z niemieckim producentem falowników fotowoltaicznych SMA, z którym opracował m.in. stację SMA Medium Voltage Power Station 2200SC-2500SC, zawierającą centralny inwerter SMA o mocy 2,5 MW, która jest przeznaczona do pracy na dużych farmach fotowoltaicznych. Siemens i SMA mają współpracować także w obszarze planowania, realizacji i utrzymania dużych farm fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl