Pierwszy w Warszawie magazyn energii dla prosumentów

Pierwszy w Warszawie magazyn energii dla prosumentów
RWE press

Magazynowanie energii. RWE Stoen Operator zrealizuje pilotaż pierwszego układu magazynowania energii elektrycznej w stacji SN/nN na terenie warszawskiej sieci elektroenergetycznej. Instalacja o pojemności 30kWh ma odpowiadać na zmienne zapotrzebowanie prosumentów na energię elektryczną.

W ramach prac badawczo rozwojowych, RWE Stoen Operator, opracuje i wdroży pierwszy w Warszawie magazyn energii w stacji SN/nN (stacja elektroenergetyczna średniego napięcia). Układ o pojemności ponad 30 kWh zostanie zbudowany w oparciu o baterie litowo-jonowe.

– Realizacja projektu implementacji układu magazynowania w stacji SN/nN jest wynikiem dążenia RWE SO do poszukiwania nowych technologii, które pozwolą w bezpieczny i dynamiczny sposób odpowiadać na zmienne zapotrzebowanie nie tylko odbiorców energii elektrycznej, ale również  prosumentów – informuje Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu RWE Stoen Operator. – Odbiorca zlokalizowany blisko prosumenckiego źródła energii oczekuje stabilnego napięcia, a prosument oczekuje pewności odbioru energii, a tę mogą zapewnić m.in. magazyny energii zlokalizowane w pobliżu prosumenckich instalacji wytwórczych – dodaje Robert Stelmaszczyk.

REKLAMA
REKLAMA

Wdrożenie układu magazynowania energii w stacji SN/nN w Warszawie jest projektem badawczo-rozwojowym, który ma dać odpowiedź m.in. na pytania dot. możliwości poprawy pewności zasilania dla klientów, realizacji nowych usług systemowych i techniczno-ekonomicznych uwarunkowań implementacji takich instalacji na szeroką skalę. Pilotażowa instalacja zostanie poddana szeregom testów, w tym próbie wydzielenia wyspy (odłączenie stacji SN/nN od sieci zasilającej SN i podtrzymaniu kluczowych klientów zasilanych z tej stacji) oraz sprawdzeniu współpracy układu: magazyn – sieć elektroenergetyczna.

Opracowanie i budowa układu magazynu energii to koszt ponad 180 tys. zł. Cały koszt zostanie pokryty ze środków własnych RWE Stoen Operator w ramach realizacji działań badawczo-rozwojowych.

Testowe uruchomienie instalacji planowane jest na III kwartał br.

red. gramwzielone.pl / mat. prasowy RWE