Wawel zapłaci kary za niedostosowanie się do ograniczeń w poborze energii?

Wawel zapłaci kary za niedostosowanie się do ograniczeń w poborze energii?
Fot. Omar Barcena, flickr cc

20. stopień zasilania. Urząd Regulacji Energetyki wszczął postępowanie przeciwko firmie Wawel w związku z niedostosowaniem się do ograniczeń w zużyciu prądu, które wprowadzono w całym kraju w sierpniu ubiegłego roku.

W sierpniu ubiegłego roku w związku z niedoborem mocy w polskim systemie elektroenergetycznym PSE zarządziło tzw. 20. stopień zasilania. To oznaczało wprowadzenie ograniczeń w poborze energii wśród większych odbiorców. Zużycie musiały ograniczyć m.in. zakłady przemysłowe.

Okazuje się, że nie wszystkie firmy zastosowały się do ograniczeń wprowadzonych w ramach tzw. 20 stopnia zasilania.

REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki wszczął postępowanie przeciwko producentowi słodyczy Wawel w związku naruszeniem obowiązku wdrożenia odpowiednich ograniczeń w poborze energii elektrycznej. 

REKLAMA

URE powołał się na dane operatora systemu dystrybucyjnego, do którego sieci przyłączona jest infrastruktura firmy Wawel.

Efektem tego postępowania może być kara pieniężna. Zgodnie z Prawem energetycznym maksymalna wysokość takiej kary może wynieść do 15 proc. przychodów osiąganych przez dany podmiot w poprzednim roku podatkowym. W przypadku firmy Wawel przychody wyniosły w ubiegłym roku 631 mln zł.

Wawel jest kolejną firmą, wobec której URE wszczyna takie postępowanie. Wcześniej podobne decyzje zapadły w przypadku firm PCC Rokita i Dębica. 

red. gramwzielone.pl