Inwestycje w OZE spadają po rekordowym 2015 r.

Inwestycje w OZE spadają po rekordowym 2015 r.
Solon press

Bloomberg podaje, że w pierwszym półroczu br. inwestycje w globalnej branży odnawialnych źródeł energii spadły o 23 proc. w porównaniu do rekordowego pod tym względem roku 2015.

Według Bloomberg New Energy Finance, największy wpływ na spadek inwestycji w sektorze OZE w pierwszym półroczu 2016 r. miały Chiny, czyli największy rynek energii odnawialnej na świecie. Inwestycje w I półroczu br. spadły w tym kraju o 34 proc. r/r, do poziomu 33,7 mld dolarów.

W regionie Bliskiego Wschodu i Afryki inwestycje w OZE zmalały natomiast o 46 proc. do poziomu 4,2 mld dolarów.

REKLAMA
REKLAMA

Relatywnie mały spadek wartości inwestycji w odnawialne źródła energii odnotowano natomiast w USA (-5 proc. do poziomu 23,1 mld dol.), natomiast wzrost wartości inwestycji odnotowano w Unii Europejskiej, a także na największym rynku OZE w Ameryce Południowej, czyli w Brazylii. 

BNEF ocenia, że inwestycje w globalnym sektorze OZE sięgnęły w I poł. 2016 r. wartości 116,4 mld dol., z czego 61,5 mld dol. zainwestowano w ostatnim kwartale. Natomiast w przypadku danych za cały rok 2015 analitycy BNEF zwiększyli ostatnio szacowany przez nich poziom inwestycji, o 20 mld dol., do poziomu 348,5 mld dol.

Tańsze panele fotowoltaiczne oraz niższy koszt finansowania zredukował wydatki deweloperów, mimo, że poziom instalacji w tej technologii osiągnął rekord – komentuje Bloomberg.

gramwzielone.pl