NFOŚiGW pracuje nad następcą programu Prosument

NFOŚiGW pracuje nad następcą programu Prosument
Fot. NFOŚiGW

Dofinansowanie na mikroinstalacje OZE. Realizowany przez NFOŚiGW program Prosument, który miał na celu finansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE i którego realizacja w zasadzie została wstrzymana już kilka miesięcy temu, zostanie zastąpiony programem zakładającym nowe warunki finansowania inwestycji w domowe mikroinstalacje.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami Prosumenta na realizację tego programu NFOŚiGW miał przeznaczyć 800 mln zł, z czego część miała zostać wydana w postaci preferencyjnych pożyczek, a cześć w formie dotacji sięgających w początkowym okresie, w przypadku np. domowych instalacji fotowoltaicznych, nawet 40 proc. kosztów kwalifikowanych.

Program Prosument ruszył zgodnie z planem wyznaczonym przez poprzednie władze Funduszu. Podpisano umowy z wybranymi wojewódzkimi funduszami środowiska, w których inwestorzy indywidualni mogli składać wnioski o dofinansowanie. Kolejne aplikacje zaczęły napływać także od gmin, które z kolei mogły zbierać wnioski na swoim terenie od zainteresowanych mieszkańców. W końcu nabór do Prosumenta uruchomił również BOŚ Bank.

REKLAMA

Później jednak program Prosument został wstrzymany. W ubiegłym roku zamknięto jedną ze ścieżek finansowania w programie Prosument. Zainteresowani dofinansowaniem z Prosumenta stracili możliwość składania wniosków w BOŚ Banku, który był jedynym bankowym partnerem NFOŚiGW w programie Prosument.

Nadal jednak wnioski można było składać za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska czy gmin, które zaangażowały się w realizację Prosumenta. Teraz jednak i ta opcja jest już wyłączona.

Wraz z wymianą zarządu NFOŚIGW realizacja programu Prosument w formule wypracowanej przez poprzedni zarząd stanęła pod znakiem zapytania, a od kilku miesięcy nie wiemy, czy program będzie kontynuowany, a jeśli tak, to w jakiej formie.

Obecnie środki z programu Prosument są dostępne jeszcze w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wcześniej podpisały odpowiednie umowy z Narodowym Funduszem.

Przykładem jest WFOŚiGW ze Szczecina, gdzie ostatnio uruchomiono już czwarty nabór wniosków dla gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które są zainteresowane dofinansowaniem na domowe mikroinstalacje OZE. Więcej o tym naborze w artykule: Dzisiaj rusza nabór do Prosumenta w woj. zachodniopomorskim

REKLAMA

Na nowe środki z programu Prosument w dotychczasowej formule tego programu wojewódzkie fundusze nie mają już jednak co liczyć. Na początku tego miesiąca na stronie NFOŚiGW pojawił się komunikat o zakończeniu naboru wniosków dla wojewódzkich funduszy oraz gmin.

Władze NFOŚiGW już wcześniej sygnalizowały odejście od finansowania w formie bezzwrotnych dotacji (chociaż taką formę finansowania przewiduje m.in. nowy program NFOŚiGW zakładający dofinansowanie geotermii). Nowa polityka Funduszu może znaleźć odzwierciedlenie także w nowych zasadach finansowania domowych mikroinstalacji OZE.  

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl zapewnia, że prowadzi prace nad nowym programem, który ma być realizowany za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

W NFOŚiGW trwają prace nad stworzeniem nowego kompleksowego instrumentu wsparcia walki z niską emisją, skierowanego do regionów za pośrednictwem WFOŚiGW. Docelowo NFOŚiGW ma zamiar objąć tym szerokim instrumentem działania do tej pory uwzględnione w programach Kawka, Ryś i Prosument – informuje Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW.

Jednocześnie NFOŚiGW zapewnia, że nowy program jest obecnie konsultowany z wojewódzkimi funduszami, które zajmą się jego wdrażaniem w poszczególnych regionach.

Nadal nie są jednak znane warunki nowego programu. Niektóre wojewódzkie fundusze wcześniej niechętnie podchodziły do finansowania mniejszych inwestycji w gospodarstwach domowych, chcąc skupić się na współpracy z większymi podmiotami – wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Na razie nie wiadomo jednak także, jaki katalog beneficjentów obejmie nowy program.  

Jak zapewnia Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW, konsultacje z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska mają potrwać docelowo do września. Dopiero później możemy poznać założenia nowego programu.

gramwzielone.pl