ONZ o kosztach globalnego ocieplenia: 2 bln dol. do 2030 r.

ONZ o kosztach globalnego ocieplenia: 2 bln dol. do 2030 r.
woodleywonderworks, NASA-GSFC / flickr cc

Jak wynika z raportu, który opublikowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, koszty ocieplenia dla globalnej gospodarki przekroczą w 2030 r. 2 bln dol., co będzie efektem wpływu wysokich temperatur na spadek produktywności w najcieplejszych regionach świata.

ONZ prognozuje, że globalne ocieplenie wpłynie do roku 2030 negatywnie na PKB 43 krajów, a w 2050 r. ta liczba się podwoi. Najbardziej na utracie produktywności z powodu zbyt wysokich temperatur mają ucierpieć kraje azjatyckie, odpowiadające jednocześnie za dużą część globalnej produkcji – Chiny, Malezja, Indonezja, Indie czy Bangladesz.

Naukowcy ONZ szacują, że w przypadku Indonezji czy Tajlandii globalne ocieplenie przełoży się na spadek PKB tych krajów o 6 proc. do roku 2030, podczas, gdy w przypadku Chin i Indii będzie to odpowiednio 0,8 proc. i 3,2 proc.

REKLAMA
REKLAMA

W niektórych krajach już teraz dochodzi do sytuacji, że z powodu zbyt wysokich temperatur jedną pracę muszą wykonywać na zmianę dwie osoby. Zbyt wysokie temperatury powodują ponadto problemy zdrowotne osób wykonujących pracę w upałach.

W raporcie oszacowano też skutki ekstremalnych zjawisk wywołanych zmieniającym się klimatem, obliczając, że w latach 1980 – 2012 życie na skutek ok. 21 tys. klęsk żywiołowych straciło 2,1 mln ludzi. Koszt tych zjawisk oszacowano na około 4 bln dolarów, co można porównać do PKB Niemiec. 

gramwzielone.pl