Paliwowy gigant wchodzi na rynek magazynów energii

Paliwowy gigant wchodzi na rynek magazynów energii
Magazyn energii firmy Saft. Fot. Saft

Magazynowanie energii. Francuski regulator rynku finansowego AMF (Autorité des marchés financiers) zaakceptował przejęcie jednego z największych europejskich producentów magazynów energii francuskiej firmy SAFT przez wywodzący się również z Francji koncern paliwowy Total. Paliwowy gigant ma przejąć niewiele ponad 90 proc. akcji Saft, a wartość transakcji szacuje się na około miliarda euro.

Total poinformował akcjonariuszy Saft, że kierując teraz tą firmą, jego priorytetem staną się inwestycje, a nie dywidenda, a po przekroczeniu 95 proc. posiadanych akcji podejmie działania mające na celu wycofanie Saft z giełdy.

Przejęcie Saft to kolejny krok dla Total na drodze do stania się globalnym liderem w sektorze energetyki odnawialnej. Francuzi są już większościowym udziałowcem lidera amerykańskiego rynku fotowoltaicznego – firmy SunPower.

REKLAMA

W kwietniu br. władze francuskiego koncernu zapowiedziały, że ich celem jest awans do czołowej trójki największych firm w sektorze fotowoltaicznym. Francuzi deklarują, że będą inwestować w czyste technologie około 500 mln dolarów rocznie.

Będziemy produkować i sprzedawać energię ze źródeł odnawialnych. Elektryczność będzie energią XXI wieku. (…) Mamy wiele ambicji w energetyce odnawialnej w ciągu najbliższych 20 lat: być w trójce największych firm w energetyce słonecznej, prowadzić ekspansję w handlu energią i magazynowaniu, być liderem w biopaliwach, zwłaszcza w biopaliwach lotniczych i korzystać z innych okazji w sektorze odnawialnych źródeł energii – komentował Patrick Pouyanné, CEO francuskiego koncernu.

Saft specjalizuje się w budowie baterii bazujących na licie i niklu, w które zaopatruje przemysł transportowy i elektroniczny, a ostatnio jest coraz aktywniejszy w zakresie magazynowania energii ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Ostatnio francuski producent zdobył kontrakt od Fortum na dostawę systemu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej, o pojemności 1 MWh i mocy 2 MW, na potrzeby pilotażowego projektu wirtualnej elektrowni, która powstaje na terenie elektrociepłowni Suomenoja w mieście Espoo położonym w południowej Finlandii.

Wcześniej w tym roku francuska firma poinformowała o zdobyciu kontraktu na dostawę magazynów energii o łącznej mocy 10 MW do  Portoryko, które chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym do 20 proc. do roku 2035.

Natomiast w ubiegłym roku Saft uczestniczył – wraz z inną francuską firmą Schneider Electric – w projekcie budowy magazynów gromadzących energię z farm fotowoltaicznych, które powstały na Korsyce.

Już w ubiegłym roku Saft miał na koncie dostawę magazynów energii o łącznej mocy 80 MW w Kanadzie, Ameryce Południowej i w Afryce, wykorzystywanych m.in. w hybrydowych systemach łączących produkcję energii z fotowoltaiki z generatorami diesla.

Saft działa w 18 krajach i zatrudnia 4 tys. pracowników. W 2014 r. firma wygenerowała przychody na poziomie 678,4 mln euro przy zysku netto 48,1 mln euro. Firma chwali się, że niemal 10 proc. ze swoich przychodów przeznacza na badania i rozwój. 

gramwzielone.pl