Barcelona kupi energię od prosumentów

Barcelona kupi energię od prosumentów
Burmistrz Barcelony Ada Colau. Fot. Marc Lozano, flickr cc

Burmistrz Barcelony Ada Colau (na zdjęciu) chce, aby obywatele jej miasta produkowali energię i zarabiali na jej sprzedaży. W tym celu utworzy miejską spółkę, która będzie kupować i sprzedawać energię elektryczną.

Hiszpański dziennik „El Pais” podaje, że powołana przez magistrat Barcelony spółka ma handlować energią, którą będą produkować należące do miasta podmioty, ale także obywatele Barcelony. Spółka ma rozpocząć funkcjonowanie jesienią 2018 r.

Powołanie takiej spółki to jedna z obietnic obecnej burmistrz stolicy Katalonii. W koncepcji władz Barcelony, magistrat ma być kanałem, który ułatwi mieszkańcom miasta produkcję i sprzedaż nadwyżek energii. Powołanie tej spółki ma być elementem wyborczej strategii Ady Colau, która zapowiedziała powrót miejskich służb do pełnienia swoich publicznych funkcji.

REKLAMA

Wprowadzany przez władze Barcelony mechanizm ma umożliwić produkcję i sprzedaż energii mieszkańcom miasta w sytuacji, gdy rząd Hiszpanii w ostatnich latach mocno ograniczył możliwości rozwoju rodzimego rynku odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

Barcelona chce przewodzić transformacji energetycznej i walczyć z dekretem o autokonsumpcji, który uznajemy za niesprawiedliwy. Skończył się czas tworzenia strachu wokół autokonsumpcji – komentuje na łamach „El Pais” Janet Sanz z barcelońskiego magistratu, odnosząc się do rządowego dekretu, który wprowadzono w Hiszpanii jesienią ubiegłego roku i który obciąża hiszpańskich prosumentów za autokonsumpcję wyprodukowanej przez nich energii.

Koniec z oligopolem i jego systemem paliw kopalnych. Stawiamy na zdecentralizowaną i obywatelską produkcję energii – dodaje na łamach hiszpańskiego dziennika Eloi Badia z magistratu Barcelony.

W pierwszej kolejności władze Barcelony chcą zbadać zainstalowany w tym mieście potencjał OZE i określić możliwości jego zwiększenia. Stolica Katalonii chce ponadto przeznaczyć dodatkowe środki na działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, ułatwić procedury inwestycji w domowe elektrownie OZE, a także zarezerwować fundusze na kampanie edukacyjne i szkolenia dla instalatorów. Budżet na te działania ma sięgnąć 130 mln euro. 

gramwzielone.pl