Rusza budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Hiszpański koncern Iberdrola podjął decyzję o budowie ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku jeszcze w 2012 roku. Teraz w końcu rozpoczyna się jej budowa.

Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2. 

W 2012 r. zakładano, że moc farmy wiatrowej wyniesie 400 MW, a na tamtym etapie zakładano, że turbiny dostarczy francuska Areva lub hiszpańska Gamesa. W obu przypadkach chciano zastosować turbiny o mocy 5 MW. Jednak dzisiaj dostępne na rynku wiatrowym technologie umożliwiają wykorzystanie jeszcze większych turbin, dzięki czemu można ograniczyć koszty inwestycji.

REKLAMA

Teraz jest mowa o budowie instalacji o łącznej mocy 350 MW, a farma wiatrowa Wikinger ma się składać z 70 turbin, co wskazuje, że Iberdrola nie wycofuje się z planu zastosowania turbin o jednostkowej mocy 5 MW.

Ostatecznie elektrownie wiatrowe dostarczy firma Adwen, czyli joint-venture zawiązane w celu budowy morskich elektrowni wiatrowych przez przez Gamesę i francuską Arevę.

Właśnie rusza budowa farmy wiatrowej Wikinger, a na miejsce budowy przetransportowano już pierwsze fundamenty, na których staną morskie wiatraki. Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane na głębokościach wynoszących około 40 metrów.

REKLAMA

Uruchomienie farmy wiatrowej Wikinger, której koszt szacuje się na 1,4 mld euro, zaplanowano na koniec przyszłego roku. Będzie to wówczas największa morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim.

Obecnie w niemieckiej części Bałtyku działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. W trakcie realizacji jest jeszcze mniej zaawansowany projekt farmy wiatrowej Arkona Backen Sudost, której moc ma sięgnąć 360 MW.

Plan budowy jeszcze większej instalacji ma niemieckonorweskie konsorcjum firm E.ON i Statoil, które chce zrealizować projekt ogromnej morskiej farmy wiatrowej Arkona na Morzu Bałtyckim, która docelowo osiągnie moc 385 MW. Morska farma wiatrowa Arkona, której uruchomienie zaplanowano na 2019 r., będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugen.

Elektrownie wiatrowe, osadzone na fundamentach na głębokości od 23 do 37 metrów, mają produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji ok. 400 tys. gospodarstw domowych. Turbiny, każda o mocy 6 MW, dostarczy Siemens.