ME zapowiada nabór projektów do klastrów

ME zapowiada nabór projektów do klastrów
Conergy press

Klastry energii. Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadza nowy rodzaj podmiotów, które mają zająć się produkcją energii odnawialnej i przewiduje dla nich nawet osobne miejsce w znowelizowanym systemie aukcyjnym. Tworzenie klastrów energii ma się odbywać w ścisłej współpracy z Ministerstwem Energii.

„Rzeczpospolita” podaje dzisiaj, że ME przewiduje nabór wstępnych projektów w  ramach klastrów energii. Nabór miałby się odbyć na przełomie III i IV kwartału i planowane jest uruchomienie kilku lub kilkunastu projektów, które dodatkowo mogłyby liczyć na dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko czy z Regionalnych Programów Operacyjnych.

Co więcej, budowa klastrów mogłaby zostać powiązana z rządowym programem Mieszkanie+. W tym wypadku możliwe jest wsparcie polegające na termomodernizacji budynków mieszkalnych. Projekty z zakresu termomodernizacji mogłyby być komponentów przyszłych klastrów, obok m.in. budowy sieci elektroenergetycznych i ciepłowniczych. 

REKLAMA
REKLAMA

Rząd już wcześniej zapowiadał, że doprecyzowanie zasad funkcjonowania klastrów ma nastąpić w kolejnych nowelizacjach ustawy o OZE, ale zapisy ich dotyczące mogą pojawić się też w innych ustawach.

„RZ” podaje, że tworzeniem klastrów zainteresowały się już koncerny energetyczne. Nad ich realizacją ma pracować PGE, a o koncepcji elektrowni hybrydowych, które mają być podstawą klastrów, wspominał prezes Taurona Remigiusz Nowakowski. 

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

gramwzielone.pl