Korea Płd. zainwestuje w czystą energię 36,6 mld USD

Korea Płd. zainwestuje w czystą energię 36,6 mld USD
Fot. futureatlas.com, flickr cc

Rząd Korei Południowej zapowiedział wdrożenie regulacji, które mają ułatwić inwestycje w odnawialne źródła energii. Na wsparcie producentów czystej energii Seul ma przeznaczyć w ciągu 5 lat budżet rzędu 42 bln wonów, czyli około 36,6 mld dolarów.

Cel, który wyznaczył rząd w Seulu, to budowa do końca obecnej dekady potencjału odnawialnych źródeł energii, których produkcja energii będzie odpowiadać generacji z 26 elektrowni węglowych.

Na budowę potencjału OZE rząd Korei Płd chce przeznaczyć w ciągu najbliższych 5 lat 33 bln wonów, 4,5 bln wonów zainwestuje w magazyny energii, a 2 bln wonów w inne, czyste technologie w energetyce. 

REKLAMA

Koreański rząd ma ponadto zwiększyć obowiązkowy udział OZE w miksie energetycznym do 5 proc. w roku 2018, 6 proc. w roku 2019 oraz 7 proc. w roku 2020. Wcześniejszy cel zakładał natomiast osiągnięcie do końca dekady poziomu 6 proc. Na ten rok koreański obowiązek OZE wynosi 3,5 proc.

Rząd w Seulu zapowiada ponadto wprowadzenie ułatwień w produkcji energii przez osoby fizyczne, które zyskają prawo do odsprzedaży niewykorzystanych nadwyżek.  

REKLAMA

Utrzymany ma być natomiast monopol na zakup i dystrybucję energii elektrycznej przez operatora Korea Electric Power Corp.

Rząd Korei Płd. podkreśla w komunikacie na temat wsparcia dla OZE, że ma ono również na celu umocnienie pozycji rodzimych firm pod kątem działalności na rynkach zagranicznych. Koreański przemysł ma szczególnie mocną pozycję na globalnym rynku magazynów energii, a koreańskie firmy LG czy Samsung są kluczowymi dostawcami tej technologii, która ma coraz większe znaczenie dla rozwoju globalnego sektora OZE.

Dzięki nowym inwestycjom w czyste technologie w energetyce Seul chce wykreować dodatkowe 30 tys. miejsc pracy.

W ubiegłym roku największy udział w koreańskim miksie energetycznym miała energetyka gazowa z udziałem w miksie energetycznym na poziomie 33 proc., 28-procentowy udział miały elektrownie węglowe, a 22-procentowy – elektrownie jądrowe. 

gramwzielone.pl