Kogeneracja chce systemu aukcji

Kogeneracja chce systemu aukcji
Fot. Teresa Boardman, flickr cc

Branża elektrociepłowni zabiega w Ministerstwie Energii o dodatkowe wsparcie, proponując wdrożenie systemu aukcyjnego. Zdaniem przedstawicieli tego sektora, odpowiedniego wsparcia kogeneracji nie zapewni rynek mocy, nad którego założeniami pracuje teraz resort energii.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, informuje, że branża kogeneracji liczy na deklarację rządu w zakresie ewentualnego systemu wsparcia po roku 2018.

Sektor kogeneracji proponuje wdrożenie nowego systemu wsparcia, który podobnie jak w przypadku wsparcia dla OZE miałby bazować na aukcjach, z podziałem na koszyki w zależności od mocy i rodzaju paliwa. Wsparcie miałoby być realizowane na podstawie 15-letnich umów.

REKLAMA
REKLAMA

Obecny potencjał na zainstalowanie nowych jednostek kogeneracyjnych w Polsce szacowany jest na ok. 7,5 – 10 GW. Tak wynika z analiz Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, na które powołuje się „Rzeczpospolita”. Dzięki nim można by wyprodukować 33,5 TWh energii, co odpowiada ok. 21 proc. krajowego zużycia, a jednocześnie zmniejszyć emisję CO2 o ok. 15-26 mln ton.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”. 

gramwzielone.pl