GTM: niemiecki rynek magazynów energii warty 169 mln dol.

GTM: niemiecki rynek magazynów energii warty 169 mln dol.
Fot. Steag

Według amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, na koniec 2015 r. w Niemczech działały magazyny energii o łącznej mocy 67 MW i pojemności 128 MWh. Ubiegłoroczną wartość niemieckiego rynku GTM ocenia na 169 mln dolarów. Już w 2021 r. wartość niemieckiego rynku magazowania energii ma wynieść ponad miliard dolarów. 

Prognoza GTM na ten rok mówi o instalacji w Niemczech magazynów energii o łącznej mocy 161 MW i pojemności 274 MWh, a wartość rynku ma wzrosnąć do 339 mln dol.

Szczególnie prężnie u naszych zachodnich sąsiadów ma się rozwijać segment domowych magazynów energii. GTM zwraca uwagę, że od 2006 r. cena energii dla niemieckich gospodarstw domowych wzrosła o 47 proc. To tworzy rynek dla rozwiązań ograniczających pobór energii z sieci – m.in. poprzez produkcję własnej energii i magazynowanie niewykorzystanych nadwyżek, aby zmniejszyć w ten sposób swój rachunek od operatora.

REKLAMA

GTM dodaje, że ostatnio rozwój niemieckiego rynku domowych magazynów energii napędzał rządowy program dopłat do takich instalacji. W latach 2013-15 wartość dopłat sięgała 30 proc. kosztów inwestycji, obecnie jest to 22 proc., a w kolejnych latach dopłata będzie zmniejszana o 3 pkt proc. w okresach półrocznych.

REKLAMA

Amerykańska firma konsultingowa wnioskuje, że ten program zapewni dalszy rozwój rynku domowych instalacji do magazynowania energii, zapewniając mu 49-procentowy udział w potencjale wszystkich zamontowanych magazynów energii w Niemczech do roku 2021.

Wzrost wartości niemieckiego rynku magazynów energii z podziałem na segment domowy, komercyjny i przemysłowy (prognoza GTM Reserach do roku 2021, w mln dolarów):

gramwzielone.pl