NFOŚiGW zapowiada nowy program Region

NFOŚiGW zapowiada nowy program Region
Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW. Fot. NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad nowym programem o nazwie Region, mającym na celu preferencyjne wsparcie inwestycji związanych z walką z niską emisją, w tym inwestycji w odnawialne źródła energii. Program Region ma zastąpić wcześniej oferowane przez Fundusz programy Prosument, Ryś i Kawka.

Program Region ma być realizowany przez NFOŚiGW w ścisłej współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Jak zapewnia rzecznik prasowy NFOŚiGW Sławomir Kmiecik, Narodowy Fundusz nie ma wystarczających zasobów, aby bezpośrednio nadzorować wszystkie projekty realizowane w ramach programu Region, a wojewódzkie fundusze dodatkowo mają lepsze rozeznanie na temat potrzeb inwestycyjnych w poszczególnych regionach.

Obecnie założenia programu Region są konsultowane z wojewódzkimi funduszami. Na razie jest za wcześnie, aby wskazać, jakie warunki finansowania zostaną zaoferowane w programie Region i które grupy docelowych beneficjentów będą mogły z niego skorzystać. Wiadomo, że preferowany przez NFOŚiGW rodzaj finansowania to preferencyjne pożyczki.

REKLAMA
REKLAMA

Pamiętajmy, że w przypadku działań antysmogowych, gdzie dodatkowo mamy do czynienia z dużą liczbą umów opiewających na stosunkowo małe kwoty, finansowanie tych projektów przez fundusze wojewódzkie jest działaniem pożądanym, gdyż obsługa tak licznych i drobnych umów przez NFOŚiGW właściwie sparaliżowałaby jego działalność – komentował ostatnio na łamach Portalu Samorządowego prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Konsultacje z WFOŚiGW w sprawie zasad programu Region mają się zakończyć w przyszłym miesiącu.

red. gramwzielone.pl