Nowe elektrownie szybko nie odciążą systemu

Nowe elektrownie szybko nie odciążą systemu
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w Elektrowni Ostrołęka. Fot. Ministerstwo Energii

Musimy jeszcze poczekać na odciążenie polskiego systemu elektroenergetyczne przez nowe elektrownie, które budują państwowe koncerny energetyczne. W przypadku części z tych inwestycji są notowane opóźnienia.

„Rzeczpospolita” podaje przykład flagowej inwestycji Enei w blok węglowy o mocy 1075 MW, który powstaje w Kozienicach. Kozienicka elektrownia miała zostać oddana do użytku w lipcu 2017 r., co odciążyłoby polski system energetyczny podczas przyszłorocznego, letniego szczytu, teraz jednak wiadomo, że ten projekt notuje opóźnienie. „RZ” podaje, że może ono wynieść nawet 15 miesięcy. Dodatkowo wzrosnąć ma jego koszt.

Z kolei inwestycja Taurona w blok węglowy o mocy 910 MW w Jaworznie oficjalnie ma na razie niewielkie opóźnienie i ma zostać oddana do użytku na początku 2019 r. „RZ” informuje jednak, że również w przypadku tej inwestycji możliwy jest poślizg, wynikający z problemów z dopięciem finansowania.

REKLAMA

Tauron ma też budować razem z PGNiG Termika blok gazowy w Stalowej Woli i w tym przypadku, jak podaje „RZ”, ta instalacja ma zostać oddana do użytku w 2019 r., a obecnie projekt jest na etapie inwentaryzacji.

Energa planuje uruchomienie swojej inwestycji w nowy blok w elektrowni w Ostrołęce, której moc ma wynieść 1000 MW. Rozpoczęcie tej inwestycji, wycenianej na 5,5 mld zł, na razie planuje się jednak dopiero za ok. 1,5 roku. Połowę kosztów ma pokryć Energa.

REKLAMA

Flagowa inwestycja PGE, czyli bloki 5. i 6. o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, mają być na półmetku realizacji. Nowe bloki będą produkować do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, a po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole o mocy 3300 MW dostarczać ma 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią. 

Inwestycja w Opolu ma się zakończyć w I kwartale 2019 r., wraz z przekazaniem do eksploatacji bloku nr 6. Wcześniej, w III kwartale 2018 r., do eksploatacji zostanie przekazany blok nr 5. Tak wynika z informacji podawanych przez PGE.

Wcześniej PGE odda do użytku mniejszy blok gazowo-parowy o mocy 138 MW w Gorzowie Wlkp. Ma to nastąpić jeszcze w IV kwartale br.

Natomiast Orlen przesunął ostatnio na I kwartał 2017 r. uruchomienie bloku o mocy 463 MW we Włocławku, a podobna instalacja, ale o większej mocy 596 MW, w Płocku ma wystartować w IV kw. 2017 r.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

gramwzielone.pl