FT: wzrost generacji z OZE w 20 najbogatszych krajach o ponad o 70 proc.

FT: wzrost generacji z OZE w 20 najbogatszych krajach o ponad o 70 proc.
Fot. Danish Wind Industry Association

„Financial Times” podaje, że generacja ze źródeł odnawialnych w 20 największych gospodarkach świata wzrosła w sumie o ponad 70 proc. w ciągu ostatnich 5 lat.

Prestiżowy brytyjski dziennik informuje, że udział OZE w miksach energii elektrycznej krajów z grupy G20 wzrósł przeciętnie z 4,6 proc. w roku 2010 do 8 proc. w roku 2015.

Siedmiu członków grona G20 produkuje z OZE już ponad 10 proc. swojej energii elektrycznej, podczas gdy w 2010 r. taki poziom generacji zielonej energii miały trzy kraje G20.

REKLAMA
REKLAMA

Na czele stawki są Niemcy z udziałem OZE na poziomie 36 proc. w krajowym miksie energii elektrycznej za ubiegły rok. Francja, Wielka Brytania i Francja posiadały w tym zakresie ponad 19-procentowy udział, w przypadku Australii i Brazylii było to odpowiednio 11 i 13 proc. Średnia dla Unii Europejskiej to 18 proc. Tak wynika z informacji agencji Bloomberg New Energy Finance, na której powołuje się „Financial Times”.

Gorzej sytuacja wypada w przypadku największych gospodarek na świecie. Chiny są globalnym liderem w inwestycjach w OZE, przyciągając aż 1/3 funduszy zainwestowanych w ubiegłym roku w całym światowym sektorze OZE (w sumie 329 mld dolarów). Udział zielonej energii w chińskim miksie energetycznym, nie licząc hydroenergii, wynosi jednak nadal tylko 5 proc. To mniej więcej tyle, ile w przypadku Indii, Meksyku i Japonii.

„FT” dodaje, że w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie w ostatnich latach rozwój odnawialnych źródeł energii mocno wspierała administracja prezydenta Baracka Obamy, udział OZE w krajowym miksie energii elektrycznej wyniósł w ubiegłym roku „tylko” 8 proc. 

gramwzielone.pl