Prokuratura zaczyna śledztwo ws. cofnięcia dotacji dla Fundacji Lux Veritas

Prokuratura zaczyna śledztwo ws. cofnięcia dotacji dla Fundacji Lux Veritas
Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda i minister środowiska Jan Szyszko na konferencji w dn. 25-04-2016 r. Fot. Ministerstwo Środowiska

Rozpoczęto śledztwo w sprawie cofnięcia dotacji przyznanej przez NFOŚiGW na projekty geotermalne realizowane przez Fundację Lux Veritatis. Sprawę do prokuratury skierowało Ministerstwo Środowiska.

Zakres postępowania, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie, ma dotyczyć wypowiedzenia w maju 2008 r. umowy zawartej rok wcześniej, jeszcze przez poprzednie władze Funduszu, na dofinansowanie projektów geotermalnych, na czym Fundacja Lux Veritatis miałaby stracić ponad 4,9 mln zł.

Zawiadomienie do prokuratury ws. cofnięcia dotacji dla Lux Veritatis minister środowiska Jan Szyszko oraz prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda złożyli już w kwietniu br.

REKLAMA

Wcześniejszy spór sądowy nowe władze NFOŚiGW zakończyły ugodą, na mocy której NFOŚiGW zobowiązał się do wypłaty odszkodowania w wysokości łącznie 26,5 mln zł.

REKLAMA

NFOŚiGW oceniał wówczas, że „w wyniku działań obecnego Zarządu NFOŚiGW udało się zmniejszyć wymiar szkody dla środków publicznych co najmniej o 13,5 mln zł”, dodając, że „w przypadku wydania wyroku, bez uzgodnionej ugody, zasądzona kwota wahałaby się w granicach 40 mln złotych, a dzienne odsetki w tej sprawie wynosiły ok. 3 tys. zł”.

Warszawski sąd uzasadniając uznanie propozycji NFOŚiGW i zatwierdzenie odszkodowania dla Fundacji Lux Veritatis, stwierdził, że „wypowiedzenie w 2008 roku umowy dotacji przez ówczesne władze NFOŚiGW nie miało uzasadnienia merytorycznego”, a działania NFOŚiGW wobec Fundacji Lux Veritatis określono jako „nadużycie prawa”.

Obecny prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda pełnił tą funkcję m. in. w latach 2006-2008, kiedy NFOŚiGW przyznał dotację dla Fundacji Lux Veritatis. W 2008 r. Kazimierza Kujdę na stanowisku prezesa NFOŚiGW zastąpił Jan Rączka, który pełnił tą funkcję do roku 2012. 

gramwzielone.pl