Brytyjska aukcja dla EFR: technologie magazynowania energii bliżej rynku

Brytyjska aukcja dla EFR: technologie magazynowania energii bliżej rynku
Fot. Belectric

Brytyjski operator sieci elektroenergetycznych National Grid ogłosił wyniki aukcji dla instalacji służących regulacji częstotliwości sieci elektroenergetycznych, która umożliwi budowę magazynów energii współpracujących z siecią w ramach tzw. Enhanced Frequency Response (EFR). Tym terminem brytyjski operator określa usługę, dzięki której można osiągnąć 100 proc. mocy w czasie nieprzekraczającym jednej sekundy.

Celem przeprowadzonej przez brytyjskiego operatora aukcji jest usprawnienie pracy sieci elektroenergetycznej i poprawienie jej parametrów. Wdrożenie technologii magazynowania energii to ponadto krok w kierunku zwiększenia możliwości wykorzystania w brytyjskim systemie energetycznym odnawialnych źródeł energii, co podkreśla w komunikacie operator National Grid. 

Brytyjski operator informuje, że zakontraktowane w ostatniej aukcji usługi w ramach Enhanced Frequency Response różnią się od usług Primary Frequency Response, dla których przewidziany czas reakcji wynosi do 10 sekund oraz Secondary Frequency Response z przewidzianym czasem reakcji do 30 sekund.

REKLAMA

National Grid podkreśla, że tak szybką reakcję, która była głównym kryterium w ostatniej aukcji, umożliwiają już dostępne na rynku technologie.

W aukcji, której wyniki ogłosił National Grid, przeznaczono dla EFR łączny potencjał 200 MW. Z 64 złożonych ofert 61 dotyczyło systemów baterii, dwie związane były z technologiami redukcji popytu (demand reduction), a jedna dotyczyła generacji termalnej. Kontrakty zdobyli tacy potentaci europejskiego sektora energetycznego, w tym rynku OZE, jak francuski EDF, niemieckie E.ON i Belectric, a także szwedzki koncern energetyczny i jeden z największych inwestorów w morskiej energetyce wiatrowej Vattenfall. 

REKLAMA

National Grid szacuje, że wdrożenie wyłonionych do realizacji instalacji zredukuje koszty utrzymania odpowiednich parametrów sieci o około 200 mln funtów.

Stale patrzymy w przyszłość, aby zrozumieć jak wykorzystać najwięcej dostępnej nam energii. Ten projekt to podstawa naszej pracy nad rozwiązaniami tzw. Power Responsive, aby balansować sieć w najbardziej wydajny sposób, oszczędzając pieniądze i energię. Nagrodzone projekty pokazują, że możemy współpracować z przemysłem, aby wdrażać nowe technologie i sądzę, że magazynowanie energii może przyczynić się do budowy elastycznego systemu energetycznego przyszłości. To początek nowego, ekscytującego rozdziału dla tego sektora – komentuje Cordi O’Hara, dyrektor UK System Operator w National Grid.

Sukces brytyjskiej aukcji EFR podkreśla brytyjskie stowarzyszenie sektora odnawialnych źródeł energii RenewableUK.

Ta aukcja pokazuje, że innowacyjne systemy magazynowania i energetyka odnawialna współpracują, aby zbudować prawdziwy, 21-wieczny system energetyczny. Wielka Brytania jest jednym z krajów, które torują drogę w tym obszarze. Świetnie zobaczyć, że jeden z największych operatorów morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii wygrywa kontrakt, aby dostarczyć energię do sieci National Grid – komentuje Maf Smith, z RenewableUK.

Wyniki brytyjskiej aukcji EFR i koszty poszczególnych ofert są dostępne pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl