URE może udostępnić do testów platformę aukcyjną

URE może udostępnić do testów platformę aukcyjną
Fot. (matt), flickr cc

Internetowa Platforma Aukcyjna. Pierwsze aukcje w ramach znowelizowanego systemu aukcyjnego mają się odbyć jeszcze w tym roku. Tak wynika z projektów rozporządzeń przedstawionych przez Ministerstwo Energii. Nie zakończyły się jednak jeszcze prace nad internetową platformą aukcyjną, na której mają być prowadzone aukcje dla OZE.

Urząd Regulacji Energetyki już na etapie parlamentarnych prac nad ostatnią nowelizacją ustawy o OZE podkreślał, że platforma aukcyjna została przygotowana w oparciu o zapisy pierwotnej wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 r. i nie uwzględnia zmian wprowadzonych przez nowelizację z dnia 22 czerwca 2016 r. Wobec tej nowelizacji, która wprowadziła nowe zasady systemu aukcyjnego, konieczna jest modyfikacja systemu Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA).

Ostatnio Urząd Regulacji Energetyki informował, że w dniach od 22 sierpnia do 19 września 2016 r. będzie prowadzić kolejny, trzeci etapu testów Internetowej Platformy Aukcyjnej. W ramach testów wytwórcy mają zyskać okazję, aby zarejestrować konta użytkowników, składać wnioski i deklaracje, jak również brać udział w aukcjach symulacyjnych.

REKLAMA
REKLAMA

Tymczasem wnp.pl informuje teraz, że URE może udostępnić Internetową Platformę Aukcyjną dla użytkowników zewnętrznych, a termin przeprowadzenia takich testów ma być uzależniony od terminu zakończenia testów wersji produkcyjnej IPA.

Wnp.pl podkreśla, że nadal brakuje wszystkich regulacji, które są konieczne do przeprowadzenia aukcji. Chodzi o rozporządzenia dotyczące maksymalnej ilości i wartości energii, która ma być zakupiona w tegorocznych aukcjach.

Ministerstwo Energii przedstawiło już jednak projekty takich rozporządzeń i mają one zostać wydane z dniem 31 sierpnia br. 

gramwzielone.pl