PGE EO zbuduje dwa magazyny energii z OZE

PGE EO zbuduje dwa magazyny energii z OZE
Farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Fot. PGE

Magazynowanie energii. Należąca do największej polskiej grupy energetycznej spółka ma zrealizować dwa magazyny energii. Pierwszy powstanie przy należącej do PGE farmie fotowoltaicznej, a drugi przy jednej z farm wiatrowych.

PGE Energia Odnawialna zrealizuje bazujący na bateriach litowo-jonowych magazyn energii o mocy 0,5 MW. Inwestycja, której koszt wycenia się na 4-6 mln zł, będzie zlokalizowana przy należącej do PGE farmie fotowoltaicznej na Górze Żar. Moc tej instalacji PV wynosi 600 kW.

Magazyn energii przy farmie fotowoltaicznej ma zostać uruchomiony do końca przyszłego roku, a następnie przejdzie testy, których okres planuje się na rok lub dwa lata.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna podaje, że obecnie zakończyły się pomiary przeprowadzone na sieci dystrybucyjnej, pozwalające na wstępne oszacowanie parametrów inwestycji.

REKLAMA

Drugi magazyn energii ma zostać uruchomiony na przełomie 2017 i 2018 r. przy jednej z należących do PGE farm wiatrowych. W tym wypadku moc magazynu energii ma wynieść 1,5 MW, a koszt inwestycji szacuje się na 12-15 mln zł.

Wstępnie PGE Energia Odnawialna zakłada, że ten magazyn energii będzie współpracował z siecią oraz zostanie wykorzystany do zaspokojenia potrzeb własnych farmy wiatrowej.

Dokładna lokalizacja tej inwestycji nie jest jeszcze znana. W tej chwili PGE EO bierze pod uwagę kilka lokalizacji i wkrótce ma przeprowadzić badania na sieci i GPZ, co ma pozwolić na ustalenie parametrów instalacji.

red. gramwzielone.pl