Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii

Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii
Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii. Fot. Energa

Magazynowanie energii i lokalne obszary bilansowania. Magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh został wczoraj uruchomiony przez Energę w okolicach Pucka na Pomorzu. Jak zapewnia Energa, połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczną, istniejącymi już źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami, utworzy on tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB). 

Magazyn energii został wybudowany przez spółkę Energa-Operator, która zapewnia, że będzie na nim testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych i że budowa lokalnego obszaru bilansowania jest elementem zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki.

Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA. – Nasza pilotażowa inwestycja w Pucku jest efektem prac badawczo-rozwojowych. Uruchomienie magazynu jest pierwszym, bardzo istotnym, elementem w podnoszeniu niezawodności dostaw energii. To także ważna technologia z punktu widzenia efektywności OZE. Właśnie na takie innowacyjne projekty stawiamy, aby realizować wizję i misję Grupy Energa.

REKLAMA

Magazyn energii, który Energa uruchomiła w okolicy Pucka, powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Jednocześnie rozpoczęto prace badawcze w Pucku, prowadzone przez zespół ekspertów, reprezentujących Energę-Operatora oraz konsorcjantów, tj. Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Badania będą rozszerzane w miarę powstawania nowych obiektów. Ogłoszenie wyników tych działań planowane jest na połowę 2018 r.

W przyszłości można rozważyć świadczenie usług bilansowania na rzecz odbiorców zewnętrznych, innych niż OSP – farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych, czyli trudnych do zaprognozowania wytwórców energii odnawialnej. Magazyn jest realizacją części badawczo-rozwojowej projektu. Jeśli wyniki tych badań się potwierdzą, to będziemy rozważać część wdrożeniową na kolejne punkty – mówi Przemysław Piesiewicz, wiceprezes zarządu ds. strategii rozwoju w Enerdze.

REKLAMA

Energa podaje, że uruchomiony przez nią magazyn energii składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Każdy z nich złożony jest z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń.

System ma działać lokalnie i być przystosowany do współpracy z systemem nadrzędnym. Baterie i system zostały dostarczone do nowego magazynu energii przez konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak.

Zastosowane baterie mają gwarantować żywotność nie krótszą niż 3000 cykli ładowania. Praca ogniw będzie kontrolowana przez system BMS (Battery Management System), który na bieżąco będzie monitorować ich temperaturę i stopień naładowania.

W każdym z kontenerów zainstalowano po 792 ogniwa litowo-jonowe WBLYP400AHA. Za utrzymanie ich optymalnej temperatury odpowiada system klimatyzacji. Niezależnie od tego, w momencie przekroczenia określonego progu temperatury, moc urządzenia ma być ograniczana, aby zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła.

Całość pracy magazynu energii kontrolowana będzie również zdalnie, a osoby odpowiedzialne za bilansowanie energii w sieci będą mogły na bieżąco definiować aktualne parametry pracy magazynu.

Usługi systemowe i regulacyjne świadczone na rzecz Operatora Systemu Przesyłu, w oparciu o lokalne obszary bilansowania, to absolutnie nowe, potencjalne źródło przychodów dla operatora – komentuje Krzysztof Bączyk, wiceprezes Energi-Operatora odpowiedzialny za obszar innowacji.

red. gramwzielone.pl