UE ratyfikuje porozumienie paryskie w tym tygodniu. Polska też?

UE ratyfikuje porozumienie paryskie w tym tygodniu. Polska też?
Komisarz UE ds. klimatu i energii Miguel Arias Canate. Fot. Komisja Europejska

Rada ds. Środowiska (ENVI) wyraziła wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia klimatycznego. Prawdopodobnie do 5 października uda się zakończyć działania proceduralne i Unia Europejska dołączy do 60 państw, które przeprowadziły ten proces. Szansa, że porozumienie paryskie wejdzie w życie jeszcze przed szczytem klimatycznym w Marakeszu jest coraz większa – informuje Koalicja Klimatyczna.

W piątek, 30 września podczas posiedzenia Rady ds. Środowiska ministrowie państw członkowskich wyrazili wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego przez Unię Europejską.

W swoim komentarzu Koalicja Klimatyczna powołuje się na komisarza Unii Europejskiej ds. klimatu i energii Miguela A. Cañete, według którego jeżeli 4 października Parlament Europejski wyrazi zgodę na przeprowadzenie tego procesu, to Rada przyjmie decyzję w ciągu jednego dnia. Wtedy sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, który ma zaplanowaną wizytę w Brukseli, otrzyma dokumenty ratyfikacyjne od Unii Europejskiej już 5 października.

REKLAMA

Według CAN Europe, tego samego dnia dokumenty przekażą Francja i Niemcy odpowiedzialne za około 3,5 proc. globalnych emisji. Jeżeli zgodnie z zapowiedzią 2 października Indie dołączą do tego grona, to zostaną spełnione wymogi formalne, by porozumienie paryskie mogło wejść w życie. Umowa stanie się tym samym obligatoryjna jeszcze przez szczytem klimatycznym w Marakeszu (COP22), który odbędzie się w dniach 7-18 listopada br.

REKLAMA

Koalicja Klimatyczna podkreśla, że coraz więcej państw zadeklarowało ratyfikowanie porozumienia paryskiego do końca 2016 roku, a wśród nich jest również Polska.

Z zadowoleniem przyjmujemy przekazanie dzisiaj przez rząd projektu ustawy ratyfikacyjnej do Sejmu. Mamy nadzieję, że zostanie ona przyjęta bez zbędnej zwłoki. Dopóki nie dokonamy ratyfikacji, nie będziemy mieli prawa głosu w negocjacjach prowadzonych odnośnie funkcjonowania i wdrażania tej umowy. Pozbawimy się tym samym wpływu na proces, podczas którego zostaną podjęte kluczowe decyzje, co byłoby dla Polski bardzo niekorzystne – komentuje Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Koalicja Klimatyczna przypomina, że porozumienie paryskie zacznie obowiązywać 30 dni po przekazaniu dokumentów ratyfikacyjnych przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za minimum 55 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Obecnie dokumenty przekazało już 60 państw, które odpowiadają za 47,76 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

red. gramwzielone.pl