Pierwszy komercyjny magazyn energii w UE będzie jeszcze większy

Pierwszy komercyjny magazyn energii w UE będzie jeszcze większy
Magazyn energii w Schwerin. Fot. Younicos

Magazyn energii znajdujący się w graniczącym z Polską landze Meklemburgia-Pomorze Przednie, który jest pierwszą tego typu komercyjną instalacją w Europie, zostanie rozbudowany.

Magazyn energii w niemieckim mieście Schwerin został uruchomiony w 2014 r. i była to pierwsza tego rodzaju komercyjna inwestycja na Starym Kontynencie. Teraz w jego rozbudowę zostanie zainwestowane 5 mln euro.

Potencjał magazynowania energii instalacji, która znajduje się w Schwerin, zostanie niemal potrojony. Jej pojemność zostannie zwiększona z 5 MWh do 14,5 MWh. Natomiast moc magazynu energii zwiększy się z 5 MW do 10 MW.

REKLAMA

Inwestor, Batteriespeicher Schwerin GmbH & Co. KG., chce zakończyć rozbudowę do marca, a zmodernizowany magazyn energii ma wejść w fazę operacyjną w czerwcu 2017 r.

Generalnym wykonawcą magazynu energii jest niemiecki operator WEMAG. Instalacja zostanie oprogramowana przez berlińską firmę Younicos.

REKLAMA

Younicos uczestniczy także w innym komercyjnym projekcie magazynu energii, który powstaje na portugalskiej wyspie Graciosa. Dzięki tej instalacji będzie gromadzona energia produkowana z farmy fotowoltaicznej oraz elektrowni wiatrowych, co pozwoli niemal całkowicie uniezależnić się portugalskiej wyspie od zewnętrznych dostaw energii.

Na hybrydowy system OZE na portugalskiej wyspie Graciosa złoży się farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW oraz elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 4,5 MW, które będą współpracowały z litowo-jonowymi magazynami energii o pojemności 3,2 MWh.

Obecnie w Niemczech realizowany jest największy w Europie komercyjny projekt magazynów energii, który prowadzi w kilku lokalizacjach niemiecki operator Steag. Pierwszy z sześciu magazynów energii, który już uruchomiono w miejscowości Lunen, posiada moc 15 MW i wykorzystano w nim technologię baterii litowo-jonowych, które dostarczyła firma LG Chem.

Kolejne instalacje powstaną przy elektrowniach w Herne i Duisburg-Walsum (również Nadrenia Północna-Westfalia), a także w Bexbach, Fenne oraz Weiher (Saara). Łączna moc magazynów energii sięgnie 90 MW. Steag nie podaje pozostałych parametrów planowanych instalacji.

Celem projektu jest stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznych. Steag zapewnia, że umieszczenie magazynów energii przy elektrowniach tworzy efekt synergii w zakresie wykorzystania posiadanej infrastruktury i prowadzi do obniżenia kosztów inwestycji. 

red. gramwzielone.pl