Producent magazynów energii zebrał 85 mln dol.

Producent magazynów energii zebrał 85 mln dol.
Magazyny energii Sonnen. Fot. Sonnen

Takie środki udało się pozyskać w kolejnej rundzie finansowania niemieckiej firmie Sonnen, która specjalizuje się w produkcji domowych magazynów energii i tworzeniu rozwiązań z zakresu wirtualnych elektrowni.

Sonnen informuje, że pozyskane środki pomogą mu w ugruntowaniu swojej pozycji na rynku magazynów energii w Niemczech, a także w zagranicznej ekspansji. Wymienia rynki australijski, brytyjski, włoski oraz amerykański, gdzie największym konkurentem jest dla wyworzącej się z Niemiec firmy Tesla.

W ostatniej rundzie finansowania do grona inwestorów w Sonnen dołączył potentat globalnego rynku OZE – Envision Energy, a także Thomas Putter – były CEO funduszu Allianz Capital Partners.

REKLAMA

Wśród dotychczasowych funduszy, które zainwestowały w Sonnen, są eCAPITAL, MVP, SET Ventures, GE Ventures czy Iven Capital – fundusz należący do czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

Działający na rynku od 2010 r. Sonnen rozwija swoją technologię magazynowania energii w centrach w Niemczech oraz w San Jose w Kalifornii.

REKLAMA

Mająca siedzibę w Niemczech firma oferuje domowe magazyny energii w technologii litowo-jonowej w wersjach od 2 kWh do 16 kWh. Zapewniana liczba cykli ładowania wynosi minimum 10 tys., a gwarancja na produkt to 10 lat. Wywodzący się z Niemiec start-up oferuje też rozwiązania dla firm, z możliwością rozbudowania magazynów energii do pojemności 48 kWh.

W ubiegłym roku Sonnen znacząco poprawiło jakość oferowanej technologii. Niemcy informowali, że ich nowe baterie zapewniają możliwość wykonania cykli ładowania dla 100 proc. DoD (ang. Depth of Discharge), a nie do 80 proc. DoD jak w poprzednich modelach, a ponadto zwiększyli gwarantowaną ilość cykli ładowania z 5 tys. do 10 tys.

Dzięki poprawie osiągów baterii spadł deklarowany przez Sonnen koszt magazynowanej energii w przeliczeniu na kWh. Niemiecka firma szacuje go na 0,17 euro/kWh do 0,24 euro/kWh w zależności od wielkości danego zestawu baterii.

Niemiecka firma sprzedała dotąd na całym świecie ponad 15 tys. magazynów energii, z czego 4 tys. w 2015 r. Na rodzimym rynku w rozwoju biznesu Sonnen pomaga uruchomiony przez niemiecki rząd program dopłat dla gospodarstw domowych, w ramach którego tylko w ubiegłym roku zainstalowano ok. 32 tys. domowych magazynów energii.

Sonnen zapowiada wejście na giełdę. IPO planowane jest wstępnie na początek przyszłego roku. 

red. gramwzielone.pl