OLX.pl szybko usunął ogłoszenia o meblach do spalenia

OLX.pl szybko usunął ogłoszenia o meblach do spalenia
Źródło: OLX.pl

Przedwczoraj Polski Alarm Smogowy zażądał od jednego z najpopularniejszych w kraju serwisów ogłoszeniowych OLX.pl usunięcia ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia. OLX.pl szybko zareagował i usunął problematyczne ogłoszenia jeszcze tego samego dnia. 

Polski Alarm Smogowy wskazał, że publikacja takich ogłoszeń propaguje wykorzystanie szkodliwych materiałów w domowych paleniskach, co jest wykroczeniem lub, jeśli zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie – przestępstwem, a za spalanie śmieci grożą surowe kary – mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny, a nawet 30 dni aresztu.

W informacji wysłanej przez OLX.pl do portalu Gramwzielone.pl czytamy, że serwis ogłoszeniowy szybko usunął ogłoszenia o meblach do spalenia.

REKLAMA
REKLAMA

Usunęliśmy ogłoszenia, które zostały wskazane w liście od stowarzyszenia Polski Alarm Smogowy. Działamy zgodnie z naszym regulaminem i robimy tak w każdym przypadku, gdy ogłoszenie narusza przepisy prawa. Nasz zespół moderatorów będzie również dbał o to, by takie ogłoszenia nie pojawiały się na stronach OLX – komentuje Aleksandra Kubicka z serwisu OLX.pl.

Polski Alarm Smogowy podkreśla, że spalanie śmieci jest poważnym problemem, z którym borykają się lokalne społeczności, a dym ze spalania odpadów to emisja nie tylko pyłów zawieszonych, ale również szeregu toksycznych i rakotwórczych substancji. Meble z klejonych płyt wiórowych zwierają lepiszcza na bazie aldehydu, formaliny, fenolu i mocznika. Podczas ich spalania do powietrza przedostają się toksyczne gazy.

– Jesteśmy przerażeni poczuciem bezkarności ludzi, którzy nie tylko spalają śmieci, uważając to za normalne, ale jeszcze usiłują te odpady sprzedawać po to, by spalili je inni. Takie działania powinny spotkać się z natychmiastową reakcją odpowiednich władz. Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest bardzo poważny, a spalanie odpadów jeszcze go powiększa – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

red. gramwzielone.pl