Energa reaktywuje rejony dystrybucji

Energa reaktywuje rejony dystrybucji
Energa press

Szybsze usuwanie awarii i lepsza obsługa takie cele zamierza osiągnąć Energa-Operator dzięki reaktywacji rejonów dystrybucji. Zarząd spółki zdecydował, że na początek przywrócona zostanie działalność trzech rejonowych punktów przyłączeń.

Energa zapewnia, że decyzja  o odtworzeniu zlikwidowanych w latach 2012-2015 niektórych rejonowych struktur na terenie Oddziału Gdańskiego i Oddziału Toruńskiego to element zmiany modelu funkcjonowania spółki oraz jej proklienckiej polityki.

Analizy biznesowe wskazują potrzebę zmiany dotychczasowego modelu funkcjonowania Operatora. Poprawi to nie tylko obsługę klientów, ale także wpłynie na lepszą organizację  pracy naszych służb technicznych, skróci czas usuwania awarii. W pierwszej kolejności zarekomendowano odtworzenie trzech rejonów dystrybucyjnych w Rypinie, Radziejowie i Starogardzie Gdańskim, które mogą już teraz funkcjonować w oparciu o  obecne zatrudnienie  w Oddziałach – mówi Krzysztof Dębczyński, wiceprezes EOP.

REKLAMA

Na obecną strukturę spółki Energa-Operator składa się 6 oddziałów podzielonych na 33 rejony dystrybucyjne, podczas gdy jeszcze w roku 2012 było ich 46.

Głównym zadaniem rejonów jest zapewnienie niezawodnego funkcjonowania sieci niskiego i średniego napięcia, sprawnego przywracania zasilania i troska o bezpieczeństwo majątku sieciowego. Dla klientów rejony to bliskie lokalizacje, w których można dokonywać wszelkich formalności związanych z przyłączaniem obiektów do sieci dystrybutora energii elektrycznej – informuje Energa.

REKLAMA

Prace związane z uruchomieniem rejonów w Starogardzie Gdańskim na Pomorzu oraz w Rypinie i Radziejowie w Kujawsko-Pomorskiem już ruszyły, a przewidywany termin otwarcia punktów obsługi przyłączeń to luty przyszłego roku.

Energa-Operator SA przypomina w komunikacie, że jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Dostarcza energię elektryczną na obszarze 1/4 powierzchni kraju (północna i środkowa część kraju). Z jej usług korzysta łącznie ponad 2,9 mln odbiorców. Spółka eksploatuje ponad 184 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć.

W ubiegłym roku Energa dostarczyła 21,5 TWh energii elektrycznej, a w ostatnim kwartale – według wstępnych szacunków – dystrybucja wyniosła 5,265 TWh, a sprzedaż detaliczna – 4,878 TWh.

Energa podaje, że w minionym kwartale EBITDA na poziomie grupy wyniosła 439 mln zł, w tym EBITDA Segmentu Wytwarzanie – 27 mln zł, EBITDA Segmentu Dystrybucja – 390 mln zł, s EBITDA Segmentu Sprzedaż – 36 mln zł. Te wyniki wymagają jednak jeszcze potwierdzenia w finalnym sprawozdaniu finansowym za III kwartał br.

W III kwartale Energa miała wyprodukować 916 GWh energii elektrycznej. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w Grupie Energa na koniec I półrocza 2016 roku wyniosła ok. 1,3 GW. Grupa wytworzyła w I połowie br. 1,8 TWh energii elektrycznej brutto wobec 2,3 TWh w analogicznym okresie 2015 r. 

red. gramwzielone.pl