Niższe ceny certyfikatów w transakcjach pozasesyjnych

Niższe ceny certyfikatów w transakcjach pozasesyjnych
Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Grzegorz Skarżyński, wiceprezes PSEW, w wywiadzie dla wnp.pl wskazuje na rosnącą tendencję do sprzedaży zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii w transakcjach pozasesyjnych z uwzględnieniem cen występujących na rynku sesyjnym, informując, że wielu operatorów elektrowni OZE , którzy handlują certyfikatami w transakcjach pozasesyjnych, ma zawarte umowy z brokerami uzależniające ceny certyfikatów od poziomu cen z rynku sesyjnego.

Średnie ceny certyfikatów sprzedawanych na TGE w transakcjach pozasesyjnych były dotąd znacząco wyższe niż średnie ceny notowane w transakcjach sesyjnych. Ta sytuacja ulega jednak ostatnio zmianie.

W ubiegłym tygodniu we wtorek średnia cena certyfikatów w notowaniach sesyjnych wyniosła w ramach indeksu OZEX_A 38,13 zł/MWh, a w notowaniach pozasesyjnych w ramach indeksu OZEX_A_TP wyniosła 57,45 zł/MWh. Natomiast w kolejnym, czwartkowym notowaniu średnie ceny w ramach indeksów OZEX_A i OZEX_A_TP niemal zrównały się, wynosząc odpowiednio 38,23 zł/MWh oraz 39,41 zł/MWh.

REKLAMA
REKLAMA

Prawdopodobnie spadek indeksu OZEX TP do poziomu ledwie 39,41 zł/MWh wynikał z tego, że akurat były rozliczane długoterminowe umowy sprzedaży zielonych certyfikatów oparte o rynek sesyjny. W następnych dniach, czy tygodniach sytuacja cenowa może być inna, zależnie od tego o jaką formułę cenową będą oparte akurat rozliczane umowy – komentuje w wywiadzie dla wnp.pl Grzegorz Skarżyński, zastrzegając jednak, że jego zdaniem na razie nie można przesądzić, że ceny w transakcjach pozasesyjnych na stałe ukształtują się na poziomie zbliżonym do cen z transakcji sesyjnych.

W tym roku nadal rośnie nadpodaż zielonych certyfikatów. PSEW szacuje, że na koniec I połowy br. wynosiła 20,7 TWh i wzrosła od początku roku o 2 TWh. Grzegorz Skarżyński szacuje, że na koniec roku nadpodaż zielonych certyfikatów sięgnie poziomu około 22-23 TWh, a w przyszłym roku jeszcze wzrośnie do ok. 24-25 TWh – przy założeniu, że Ministerstwo Energii wprowadzi rozporządzenie ustalające tzw. obowiązek OZE dla zielonych certyfikatów na poziomie 15,4 proc.

Link do wywiadu z Grzegorzem Skarżyńskim, wiceprezesem PSEW (link)

red. gramwzielone.pl