W 2015 r. instalowano codziennie pół miliona paneli PV

W 2015 r. instalowano codziennie pół miliona paneli PV
Fot. Meyer Burger

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) poinformowała, że w ubiegłym roku po raz pierwszy zainstalowany na całym świecie potencjał w energetyce odnawialnej były większy niż moc nowych elektrowni konwencjonalnych.

MAE podaje, że w 2015 r. na całym świecie zainstalowano odnawialne źródła energii o łącznej mocy 153 GW, czyli o 15 proc. więcej niż w roku 2014.

Kluczowe dla tego wyniku były inwestycje w sektorze wiatrowym (66 GW) oraz w fotowoltaice, w przypadku której Agencja szacuje potencjał nowych instalacji na 49 GW, podając, że w ubiegłym roku codziennie instalowano na całym świecie średnio pół miliona modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Kluczowy dla rozwoju OZE w ubiegłym roku był rynek chiński, gdzie zainstalowano 40 proc. nowych mocy w energetyce odnawialnej, montując m.in. średnio co godzinę dwie elektrownie wiatrowe.

REKLAMA

Doświadczamy transformacji globalnego rynku energii i – jak w przypadku innych dziedzin – środek ciężkości przesuwa się w stronę rynków rozwijających się – komentuje dr Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

W ostatniej edycji raportu pt. Medium-Term Renewable Market Report MAE zapowiada, że w latach 2015-2021 przeciętny, coroczny wzrost zainstalowanych mocy w OZE wyniesie 13 proc., co ma być zasługą rynków, do których zaliczane są USA, Chiny, Indie i Unia Europejska.

MAE zaznacza, że ten trend będzie wynikać także z dalszego spadku kosztów technologii OZE, szacując, że w wymienionym okresie koszty fotowoltaiki spadną o około 25 proc., a w przypadku morskiej energetyki wiatrowej – o 15 proc.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych ma wynieść w 2021 r. 7600 TWh, osiągając poziom zbliżony do obecnej całkowitej konsumpcji energii w USA i Unii Europejskiej wziętych razem. 

red. gramwzielone.pl