20. miasto w USA deklaruje przejście na 100 proc. OZE. Za pieniądze od BP

20. miasto w USA deklaruje przejście na 100 proc. OZE. Za pieniądze od BP
St. Petersburg na Florydzie. Fot. Jamie Beverly, fickr cc

Znajdujące się w stanie Floryda miasto St. Petersburg przyjęło plan przejścia na 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych.  

Fundusze na inwestycje w OZE amerykańskie miasto przeznaczy z odszkodowania, które otrzymało od koncernu paliwowego BP w związku z katastrofą platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, która wydarzyła się w 2010 roku.

Radni amerykańskiego miasta opowiedzieli się za planem przejścia na energię ze źródeł odnawialnych jednomyślnie. Na razie nie określono jeszcze, kiedy ma zostać osiągnięty cel przejścia na 100 proc. energii z OZE. Decyzję mają zapaść na dalszym etapie prac nad planem dla miasta St. Petersburg.

REKLAMA

Zatwierdzając cel całkowitego przejścia na energię ze źródeł odnawialnych St. Petersburg dołącza do – jak wylicza organizacja Sierra Club – 19 amerykańskich miast, które już wcześniej przyjęły podobny plan. Wśród nich są m.in. kalifornijskie metropolie Los Angeles, San Francisco, San Diego, położone w Kolorado Aspen czy Georgetown w Teksasie.

REKLAMA

Wcześniej władze stanu Hawaje przyjęły cel 100-procentowego udziału energii z OZE w stanowym miksie energetycznym do roku 2045, władze stanu Vermont przyjęły cel 75 proc. do roku 2032, a stany Kalifornia i Nowy Jork wyznaczyły poziom 50 proc. do roku 2030.

Położone na wybrzeżu miasta w stanie Floryda już teraz zmagają się z problemami wywołanymi ociepleniem się klimatu, walcząc z zalewaniem wdzierającej się do nich wody.

Miami wyda 400 milionów dolarów na podniesienie poziomu ulic, które obecnie są zalewane na skutek podniesienia się poziomu oceanu. Nowa infrastruktura ma uchronić Miami przed kolejnymi powodziami przynajmniej przez 50 lat.

red. gramwzielone.pl