Enel zbuduje 6,7 GW OZE w ciągu 3 lat

Enel zbuduje 6,7 GW OZE w ciągu 3 lat
Fot. Enel

Największy włoski koncern energetyczny zapowiedział duże inwestycje w energetyce odnawialnej, wpisując do zaktualizowanej strategii na lata 2017-19 budowę OZE o mocy rzędu 6,7 GW.

Całkowity CAPEX, który Enel chce przeznaczyć na inwestycje w trzech najbliższych latach ma wynieść 20,9 mld euro wobec 21,2 mld euro, które Włosi planowali wydać wcześniej.

Włoski koncern energetyczny posiada aktywa w ponad 30 krajach, zarządzając sieciami o długości 1,9 mln km oraz elektrowniami o łącznej mocy ok. 90 GW.

REKLAMA

We Włoszech Enel posiada elektrownie o łącznym potencjale 30 GW, z czego niemal 14 GW to odnawialne źródła energii. Włoskie elektrownie Enel wyprodukowały w 2015 r. 68,5 TWh energii elektrycznej.

Obecność włoskiego koncernu w Polsce ogranicza się do działalności poprzez spółkę Slovenské elektrárne, w której Enel ma 66 proc. udziałów. Ta spółka, która działa również w Czechach, na Słowacji posiada elektrownie jądrowe o mocy 4 GW oraz elektrownie wodne o mocy 1,6 GW. W 2015 r. te instalacje wyprodukowały 18,3 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W Europie Środkowo-Wschodniej Enel jest jeszcze obecny w Rumunii, gdzie posiada aktywa OZE o łącznej mocy ponad 500 MW, a także w Bułgarii, gdzie posiada dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 42 MW, które w ubiegłym roku wyprodukowały 100 GWh energii elektrycznej.

W ostatnim czasie włoski koncern energetyczny jest szczególnie aktywny na południowoamerykańskim rynku OZE, gdzie inwestuje w budowę źródeł słonecznych i wiatrowych.

W Chile Enel zrealizował m.in. farmę fotowoltaiczną Finis Terra o mocy 160 MW, która w skali roku ma generować około 400 GWh energii i która kosztowała 270 mln dolarów.

Wkrótce w Ameryce Południowej powinny powstać jeszcze większe farmy fotowoltaiczne. W Brazylii, w północno-wschodnim stanie Piaui, Enel buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 292 MW, która ma produkować w skali roku 600 GWh energii elektrycznej.

Ta inwestycja ma kosztować około 300 mln dolarów, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku. Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Jej podpisanie jest efektem aukcji, którą brazylijskie władze przeprowadziły w sierpniu ubiegłego roku.

red. gramwzielone.pl