Kolejna aukcja dla offshore we Francji

Kolejna aukcja dla offshore we Francji
Fot. Vattenfall

Zapowiedziana przez Paryż aukcja obejmie projekty, które mogą powstać w wyznaczonych obszarach na położonej w atlantyckiej części francuskiego wybrzeża wyspie Oleron. Wcześniej planowano przeprowdzenie aukcji tylko dla stref wyznaczonych w pobliżu Dunkierki. Do 2023 r. Francuzi chcą mieć w wiatrakach 24 GW zainstalowanej mocy. 

Póki co Francja nie posiada jednak morskich farm wiatrowych, pozostając w tyle w rozwoju offshore m.in. za Wielką Brytanią (ponad 5 GW zainstalowane na koniec 2015 r.) czy nawet Belgią (712 MW) i Holandią (426,5 MW).

Mają to zmienić projekty offshore realizowane na podstawie zorganizowanych przez francuski rząd aukcji.

REKLAMA

Wcześniej francuskie władze przeprowadziły dwie aukcje dla offshore. W 2011 r. nagrodzono projekty morskich wiatrowych o łącznej mocy 2 GW, a dwa lata później – o mocy 1 GW.

W ramach trzeciej edycji francuskich aukcji dla offshore planowano jedynie budowę morskich wiatraków o mocy 500 MW, które mają powstać w pobliżu Dunkierki. Teraz trzecia tura aukcji dla offshore ma zostać rozszerzona o lokalizacje w pobliżu wyspy Oleron.

W tym roku Paryż rozstrzygnął ponadto pilotażową aukcję przeznaczoną dla projektów pływających farm wiatrowych. Na razie przyznano licencję na realizację dwóch inwestycji. Pierwsza powstanie na Morzu Śródziemnym, a druga na Atlantyku.

Pierwszą farmę wiatrową zbuduje konsorcjum EolMed, na czele którego stoi francuska firma Quadran. Projekt o nazwie Le Gruissan będzie się składać z czterech pływających turbin wiatrowych, które dostarczy niemiecki Senvion. Moc każdej z nich wyniesie 6,2 MW.

Z kolei projekt na Atlantyku, w północnej części francuskiego wybrzeża, zostanie zrealizowany przez konsorcjum firm Eolfi oraz chińskiego China General Nuclear Power Group. Ta pływająca farma wiatrowa będzie się składać z turbin Heliade o mocy 6 MW, które dostarczy GE.

Na rozwoju tych projektów skorzysta francuski przemysł. Fundamenty dla projektu na Atlantyku powstaną w stoczni we francuskim Saint Nazaire. Turbiny zostaną wyprodukowane przez francuski oddział GE, który został przejęty przez Amerykanów od firmy Alstom.

Pływających farm wiatrowych u wybrzeży Francji może powstać jeszcze więcej. Francuski rząd jest w trakcie oceny kolejnych wniosków, które złożono w ubiegłorocznej aukcji.

Produkcja energii z farm wiatrowych EolMed i Eolfi/CGN ma się rozpocząć do 2020 r. 

REKLAMA

Najbliżej realizacji wydają się projekty o łącznej mocy 1,4 GW francuskiego koncernu energetyczne EDF oraz kanadyjskiego funduszu Enbridge, który w maju br. kupił od EDF 50 proc. udziałów w tych projektach.

Projekty Saint-Nazaire (480 MW), Fecamp (498 MW) i Courseulles-sur-Mer (450 MW) wygrały aukcje dla offshore, które zorganizował francuski rząd, już w 2012 r., jednak do tej pory EDF nie zabrał się za ich realizację.

EDF właśnie uzyskał pozwolenia od lokalnych władz na realizację tych projektów. Te decyzje mogą jednak zostać jeszcze zaskarżone, na co daje się czas do października br. Ostateczne decyzje o inwestycji (ang. Final Investment Decisions – FID) EDF i Enbridge powinny podjąć w pierwszej połowie przyszłego roku, a możliwy termin uruchomienia pierwszych morskich farm wiatrowych we Francji to najpóźniej 2020 r. Koszt każdego z trzech projektów szacuje się na około 2-2,5 mld euro.

Morskie farmy wiatrowe w ramach francuskiego systemu aukcyjnego ma zrealizować także inny francuski koncern energetyczny Engie (wcześniej GDF Suez), który w 2014 r. wygrał drugą organizowaną przez francuski rząd aukcję dla offshore, zdobywając prawo do realizacji projektów o łącznej mocy 1 GW.

Zwycięskie projekty Engie ma zrealizować w pobliżu Le Tréport oraz wysp Yeu i Noirmoutier. Każdy z obu pojektów będzie liczyć po 500 MW, a ich realizacja ma się zakończyć również do roku 2020. W obu projektach mają zostać wykorzystane ogromne turbiny wiatrowe Arevy o jednostkowej mocy 8 MW. 

Ogłaszając wynik tamtej aukcji francuska minister energetyki Segolene Royal zapowiedziała, że rząd Francji do końca obecnej dekady chce zbudować potencjał morskich farm wiatrowych na poziomie 6 GW. 

Moc zainstalowanych we Francji lądowych farm wiatrowych sięgnęła na koniec 2015 r. 10,3 GW, z czego 0,93 GW zainstalowano tylko w ubiegłym roku, a w pierwszym półroczu 2016 r. we Francji powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 568,2 MW.

Cel francuskiego rządu w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej (także lądowej) to budowa potencjału 15 GW do roku 2018 oraz 24 GW do roku 2023.

Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. W ubiegłym roku – według danych operatora RTE – energia odnawialna stanowiła ok. 18,7 proc. francuskiego miksu energii elektrycznej.

Francja przyjęła też plan organizacji aukcji dla fotowoltaiki. Francuska minister ekologii i energii Segolene Royal zapowiedziała ostatnio, że do 2023 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji potroi się, sięgając poziomu 20 GW. Więcej o zasadach aukcji dla fotowoltaiki we Francji i osiąganych w tych aukcjach cenach w artykule: Ceny energii z dachowej fotowoltaiki w ostatniej aukcji we Francji

red. gramwzielone.pl