Woj. śląskie: przyznano unijne dotacje na OZE i efektywność energetyczną

Woj. śląskie: przyznano unijne dotacje na OZE i efektywność energetyczną
Foto. Wagner Solar

Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził unijne dotacje warte prawie 100 mln zł, które trafią na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz na projekty związane z wymianą oświetlenia w gminach na bardziej efektywne energetycznie.

To kolejna transza pieniędzy z obszaru gospodarki niskoemisyjnej, gdzie w Regionalnym Programie Operacyjnym dla woj. śląskiego zaprogramowano największą pulę środków w kraju – łącznie ok. 800 mln euro.

Duża część tej kwoty jest przyporządkowana poszczególnym subregionom, dla których odrębnie są prowadzone konkursy. W subregionie centralnym zakończono w tym obszarze cztery nabory projektów, na które przeznaczona została kwota prawie 950 mln zł. Ocena projektów zakończyła się dla trzech naborów, w których wybrano do wsparcia łącznie 65 projektów.

REKLAMA

W konkursie z RPO dla woj. śląskiego w ramach działania 4.1 Odnawialne źródła energii, poddziałanie 4.1.1 Odnawialne źródła energii ZIT, którego wyniki właśnie ogłoszono, najwięcej dotacji trafi do śląskich gmin na inwestycje polegającego na montażu instalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. Pełna lista beneficjentów i realizowanych przez nich projektów jest dostępna pod tym linkiem.

REKLAMA

W ramach śląskiego RPO finansowane są również inwestycje w niskoemisyjny transport. Łączne dofinansowanie dla tego obszaru to ponad 630 mln zł.

Zarząd Województwa Śląskiego informuje, że w najbliższym czasie nastąpi rozstrzygnięcie kolejnego spośród zakończonych naborów, związanego ze wsparciem efektywności energetycznej i OZE w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej. W tym wypadku beneficjenci czekają na kolejne dotacje w ramach kwoty ok. 300 mln zł.

Sprawa ograniczenia niskiej emisji to jeden z najistotniejszych celów w polityce regionalnej. Zdajemy sobie sprawę, że o sukcesie tych działań może zadecydować długofalowa walka z tym zjawiskiem. Warto wykorzystać szanse, jakie dają fundusze unijne. Inwestujmy skutecznie w zastosowanie odnawialnych źródeł energii, transport niskoemisyjny oraz efektowność energetyczną – komentuje marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

red. gramwzielone.pl